Sekretne pomieszczenie na sztokholmskiej stacji kolejowej

2018/01/20

Znalezione obrazy dla zapytania sztokholm stacja kolejowa Dreamstime

Jeszcze przed stu laty rodziny królewskie cieszyły się i korzystały z nieskończonej liczby przywilejów. Jednym z nich było jedno z najbardziej tajemniczych pomieszczeń w Szwecji - sekretne pomieszczenie na stacji kolejowej w Sztokholmie. 

Powstało w XIX wieku, kiedy to jednym z głównych źródeł była kolej. Odwiedzając prowincje swojego kraju lub podróżując na urlop członkowie rodziny królewskiej korzystali najczęściej z pociągów. Dlatego też na stacji w Sztokholmie powstało niezwykłe pomieszczenie - specjalna "królewska" poczekania. Mogła z niej korzystać rodzina królewska, jej rodzina i przyjaciele. Pomieszczenie znajduje się na stacji po dziś dzień, można do niego dotrzeć bocznym wejściem, które wygląda dość niepozornie choć z koroną na drzwiach. Łatwo można je przeoczyć, lata jego świetności również przeminęły, chociaż rodzina królewska nadal ma przywilej korzystania z niego. Wynika to nie tylko ze zmiany oblicza monarchii (co z pewnością jest jednym z kluczowych powodów), ale również faktu, iż rodzina królewska niezwykle rzadko korzysta z kolei. Jeśli jednak członkowie rodziny królewskiej to robią korzystają z innych przywilejów. Król przybywa na kilka chwil przed odjazdem pociągu, nie musi nic łatwić, od razu wsiada do pociągu. Najprawdopodobniej ostatnimi osobami, które jak dotąd korzystały z tego pomieszczenia byli księżniczka Victoria i książę Daniel w 2011 roku przed ich podróżą do Ockelbo. Wówczas było to podyktowane nie tylko wygodą, a kwestiami bezpieczeństwa. Bowiem książęca para wzbudziła niebywałe zainteresowanie pojawiając się na sztokholmskiej stacji kolejowej, czekając na pociąg tak jak wszyscy inni.

 Znalezione obrazy dla zapytania kungafamiljen tåg
expressen

Ponieważ rodzina królewska nie korzysta już z pomieszczenia jest ono wykorzystywane w celach charytatywnych. Główny dworzec kolejowy w Sztokholmie obsługiwany jest przez przedsiębiorstwo rządowe Jernhusen AB. Wizyta w pokoju dla grupy do 20 osób została sprzedana na aukcji z korzyścią dla Music Assistance. Aukcja zakończyła się w niedzielę 17 grudnia ubiegłego roku po złożeniu 176 ofert, w których nieznany zwycięzca obiecał 6100 SEK.

3 komentarze

 1. Bardzo ciekawe.Myślę,że jednak własne pomieszczenie to nie jest,aż tak wielki przywilej: )

  OdpowiedzUsuń
 2. Zasadniczo to dobry pomysł ze względu na to, że rodzina królewska wzbudza duże zainteresowanie

  OdpowiedzUsuń
 3. Własne pomieszczenie z pewnością jest potrzebne z pewnością ze względu na zainteresowanie, jakie wzbudza rodzina królewska.
  Pozdrawiam,
  Letycjanka

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.