Oświadczenie króla w związku ze śmiercią księcia Edynburga

2021/04/09

The Royal Family Twitter


Dzisiaj nad ranem na Zamku Windor zmarł książę Edynburga, Filip. Szwedzka Rodzina Królewska łączy się w bólu z królową i całą rodziną królewską. W związku z tym dwór wydał specjalne oświadczenie. Kondolencje do Zamku Windor zostaną wysłane w nadchodzących godzinach i będą miały bardziej osobisty charakter.


Królowa i ja przyjęliśmy z wielkim smutkiem wiadomość o śmierci Jego Królewskiej Wysokości, księcia Edynburga.

Książę Filip był od wielu lat dobrym przyjacielem naszej rodziny, przyjacielem, którego bardzo ceniliśmy.

Jego wkład w swój kraj jest przykładem dla nas wszystkich.

Składamy kondolencje Jej Królewskiej Mości Królowej, rodzinie królewskiej i mieszkańcom Wielkiej Brytanii.


Król Carl Gustaf i książę Filip byli kuzynami trzeciego stopnia. O stosunkach oraz pokrewieństwie. Brytyjskiej i Szwedzkiej Rodzinie Królewskiej możecie przeczytać tutaj - KLIK.

16 komentarzy

 1. Bardzo smutna wiadomość. Usłyszałam w telewizji i nadal nie mogę uwierzyć

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdyby nie pandemia, na pogrzeb księcia zjechaliby się przedstawiciele wszystkich monarchii, bo z prawie każdą książę był w jakiś sposób związany węzłami pokrewieństwa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książę Filip chciał skromnego pogrzebu o charakterze wojskowym w którym uczestniczyłaby tylko najbliższa rodzina. Jego ostatnią wolę można porównać z ostatnią wolą księcia Henrika z Danii. Książę Filip chciał skromnego, rodzinnego pogrzebu i taki (jak już oficjalnie potwierdzono) będzie miał miejsce. Pomimo pokrewieństwa bardzo mało prawdopodobne było, że członkowie innych rodzina królewskich by się pojawili, może z wyjątkiem członków Greckiej Rodziny Królewskiej z którą są naprawdę bardzo blisko.

   Usuń
 3. Widziałam info w tv. Wszedzie o tym mowia :( Pojawia się goście z innych rk? Myślicie, ze będzie transmisja?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak pisałam wyżej, książę Filip chciał skromnego pogrzebu przy obecności najbliższych więc nigdy pewnie nie było takiego pomysłu. Poza tym rodzina królewska z całą pewnością będzie przestrzegać obecnych restrykcji. Z tego co wiem w WB w pogrzebach może uczestniczyć do 30 osób. Jak podano w oświadczeniu pogrzeb nie będzie miał charakteru państwowego więc raczej nie zobaczymy transmisji, co najwyżej przyjazd członków rodziny królewskiej do Kaplicy w Windsorze.

   Usuń
  2. Polecam śledzić wiadomości u Agnieszki:

   https://british-royal-family.blogspot.com/2021/04/ksiaze-filip-nie-zyje.html

   Usuń
  3. U Agnieszki wiadomości często pojawiają się z dużym opóźnieniem. :( Oczywiście to sprawa każdego, co i kiedy publikuje, ale jeśli ktoś być naprawdę na bieżąco, zdecydowanie lepiej śledzić oficjalne komunikaty i ogólne media.

   Usuń
  4. Aczkolwiek jeśli ktoś chce znaleźć sprawdzone informacje i nie zna obcych języków to najlepiej zajrzeć tam :) poza tym Jeśli ktoś chce być naprawdę na bieżąco po polsku to zapraszam na grupę Krolewscy Fani na Facebook' u dziewczyny wrzucają tam wszystko cały czas na bieżąco.

   Usuń
  5. Hmm ale to jest grupa zamknięta/prywatna, tak? Bez bycia członkiem nie można nawet zobaczyć zamieszczonych tam informacji?

   Usuń
  6. Oczywiście tak. Należy również zaakceptować regulamin chcąc dołączyć.

   Usuń
  7. Czyli bez konta na fb naprawadę pozostają tylko polskie/obcojęzyczne media :)

   Usuń
 4. Bardzo smutna wiadomość :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Marleno, jesteś jedną z niewielu osób, które poprawnie podały tytuł królowej. Gdy czyta się o "jej wysokości królowej", to przykro się robi, że nawet przy tak ważnej okazji nie zadano sobie trudu, żeby poprawnie przetłumaczyć treść. To samo tyczy opinii "ekspertów" mówiących o Filipie jako "synu króla Grecji". Ręce opadają.

  OdpowiedzUsuń
 6. Może w blogu post poświęcony o protokole królewskim związane z pogrzebami ? Kto się tym zajmuje ? Zwykli ludzie ? Itp.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.