Szwedzka Rodzina Królewska uczciła pamięć księcia Edynburga

2021/04/17


Zgodnie z tradycjami i protokołem dzisiaj w południe Szwedzka Rodzina Królewska uczciła pamięć księcia Edynburga podczas specjalnej ceremonii.  Małżonek brytyjskiej królowej był kawalerem Zakonu Serafinów i tradycją w Szwecji jest odprawianie nabożeństwa za zmarłego Rycerza Zakonu Serafinów w dzień jego pogrzebu. Książę Edynbruga otrzymał Order Serafinów 23 czerwca 1954 roku z rąk króla Gustafa VI Adolfa. Dzisiejszą uroczystość poprzedziło bicie dzwonków kościoła Riddarholm w samo południe, a w akcie solidarności z Brytyjską Rodziną Królewską król Carl Gustaf zadecydował o spuszczeniu flagi na Zamku Królewskim do połowy masztu. Jak podano w oświadczeniu zostanie z powrotem poniesiona o godzinie 17.00. Warto zaznaczyć, że taką samą decyzję podjęli również duńska królowa Margrethe, norweski król Harald czy Wielki Książę Luksemburga. Uważane jest to za ogromny gest zarezerwowany dla krewnych, którzy byli blisko panującego monarchy. Opuszczenie flagi w takich okolicznościach ma miejsce bardzo rzadko i tylko na bezpośrednie polecenie monarchy. Ceremonia, jak i nabożeństwo W Sztokholmie odbyły się o godzinie 12.00 w kościele Riddarholm w Sztokholmie. Poprzedziło je uroczyste przeniesienie tarczy Orderu Serafinów z Zamku Królewskiego do Riddarholm. Zgodnie ze zwyczajem rodzina królewska wysłała również wieniec kwiatów do Windsoru. 


Embed from Getty Images


Od XVIII wieku herb każdego Rycerza Zakonu Serafinów wisi w kościele Riddarholm. Po śmierci rycerza data jego śmierci jest grawerowana na herbie, który wisi w kościele. Data śmierci jest również ogłaszana na początku ceremonii rozpoczynającej się od dostarczenia tarczy Orderu Serafinów w eskorcie wojskowej z Zamku Królewskie, gdzie następnie zostaje zawieszona wśród broni i tarcz innych zmarłych rycerzy i członków królewskiej rodziny w Riddarholm. Ze względu na trwającą pandemię kościół nie będzie otwarty dla publiczności. Rodzina Królewska tradycyjnie nie bierze udziału w tej ceremonii. Ostatnia z nich miała miejsce niespełna dwa lata temu po śmierci Wielkiego Księcia Jeana z Luksemburga. 

Embed from Getty Images

Kościół znajduje się na Starym Mieście na wyspie Riddarholmen i stanowi miejsce pochówku szwedzkich władców. Świątynię otaczają kaplice grobowe z XVI wieku. i późniejszych lat. Trumny znajdują się w podziemiach, a pomniki nagrobne w kościele, gdzie można je oglądać odwiedzając kościół. Ostatnią z kaplic zbudowano w latach 1858–1860 dla dynastii Bernadotte. W kryptach spoczywają wszyscy szwedzcy monarchowie począwszy od Gustafa II Adolfa. Dwa wyjątki stanowią królowa Cristina, która spoczywa w Bazylice Św. Piotra w Watykanie i Gustaf VI Adolf, którego pochowano w Mauzoleum przy Pałacu Haga w Solnie.


Dwór królewski podzielił się również fotografiami z oficjalnych wizyt państwowych królowe Elżbiety i księcia Filipa do Szwecji. Podczas wizyty brytyjskiej pary królewskiej w Szwecji w 1956 r.  Goście przybyli drogą morską. Kiedy HM Britannia zakotwiczyła na Strömmen, członkowie Zakonu Wazów zakotwiczyli statek, a następnie poprowadzili królową Elżbietę i księcia Edynburga do Logårdstrappan na Zamku Królewskim, w którym czekali król Gustaf VI Adolf i królowa Louise.

Foto ur Bernadottebibliotekets bildarkiv / kungahuset.se


W powitaniu brytyjskiej pary królewskiej wzięła udział cała Szwedzka Rodzina Królewska, uwieczniona na rodzinnym zdjęciu udostępnionym przez szwedzki dwór królewski. Od lewej: król Gustaf VI Adolf, księżniczka Margaretha, królowa Elżbieta, książę Wilhelm, królowa Louise, Lord Louis Mountbatten, następca tronu Cark (XVI) Gustaf, książę Filip, książę Bertil, księżniczka Christina, księżna Sibylla, księżniczka Birgitta i księżniczka Désirée.Na fotografii wykonanej podczas parady na ulicach Sztokholmu możemy zobaczyć królową Louise w towarzystwie siostrzeńca, księcia Filipa. Królowa Louise była siostrą Alice Battenberg oraz hrabiego Louisa Mountbattena.Kolejne z dwóch fotografii wykonano 25 maja 1983. W powitaniu królowej i księcia Edynburga wzięli udział para królewska oraz książę Bertil i księżna Lilian. Warto zaznaczyć, że na pokładzie HM Britannia królowa i jej małżonek zorganizowali przyjęcie zwrotne na cześć króla Carla XVI Gustafa i królowej Silvii.
Pogrzeb księcia Edynburga będzie można śledzić w polskiej telewizji na kanałach TVP Info oraz Polsat NEWS i TVN24, jak również w Internecie m.in. na oficjalnym kanale Brytyjskiej Rodziny Królewskiej na YouTube. Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się o godzinie 16.00 czasu polskiego. 

4 komentarze

 1. Bardzo ciekawy post! Fajnie, że piszesz o ostatnich wydarzeniach, ale jednocześnie tworzysz coś nowego, oryginalnego zgodnie z tematyką bloga :D Btw Stojący za królowymi książę Wilhelm z kształtu twarzy i uszu przypomina mi trochę księcia Karola (a raczej to Karol przypomina Wilhelma) ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękny gest z tym obniżeniem flagi ze strony Szwecji i innych monarchii.

  OdpowiedzUsuń
 3. Super dowiadywać się takich informacji, każdy dwór królewski ma swoje własne, ciekawe tradycje i zwyczaje

  OdpowiedzUsuń
 4. Pamiętam tę tradycję z pogrzebu księcia Henrika, bardzo piękne ucczenie księcia

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.