Program obchodów 75 urodzin króla Carl XVI Gustafa

2021/04/21

H.M. Konungen 70-år. Sångarhyllning på Lejonbacken, Kungliga slottet, 30 april 2016 / kungahuset.se


Wielkimi krokami zbliżają się 75 urodziny króla Carl XVI Gustafa, chociaż pandemia koronawirusa wyraźnie pokrzyżowała plany szwedzkiego dworu królewskiego, zaplanowano uroczystości z zachowaniem wszelkich norm sanitarnych. Uroczystości, które odbędą się już w przyszły piątek rozpoczną się od skromnego przyjęcia podczas, którego król odbierze życzenia oraz prezenty od oficjeli m.in. premiera, przedstawicieli parlamentu czy prowincji. Następnie w południe Szwedzkie Siły Zbrojne oddadzą tradycyjny salut armatni królowi ze Skeppsholmen w Sztokholmie, Kungshall w Karlskronie, Skansen Lejonet w Göteborgu, Kusthöjden w Härnösand i Kvarnängen w Boden. W związku z pandemią zrezygnowano z tradycyjnej zmiany warty z udziałem monarchy i członków szwedzkiej rodziny królewskiej. Ta część uroczystości każdego roku przyciąga wielu Sztokholmczyków i turystów na dziedziniec zamkowy. W związku z rezygnacją z uroczystej zmiany warty po południu król przyjmie przedstawicieli Sił Zbrojnych na Zamku Królewskim. 


Król poprosił również, aby wszyscy chcący złożyć mu życzenia i przekazać prezenty wsparli organizację szwedzkich misji miejskich, których działalność jest bliska sercu króla. Dzięki temu król ma nadzieję, że misje miejskie będą miały okazję pomóc najbardziej potrzebującym ludziom w całej Szwecji. Jak podano w oficjalnym oświadczeniu: W ciągu ostatniego roku ludzie w każdym wieku zwracali się do szwedzkich misji miejskich o wsparcie podczas pandemii. Starsi ludzie mogli odbierać paczki żywnościowe w sposób bezpieczny, młodzi ludzie, którzy odbierali edukację na odległość, ale nie mają w domu Internetu, mogli uczyć się w bezpiecznych pomieszczeniach i zjeść prawdziwy posiłek. Nawiązano wiele nowych kontaktów z młodymi samotnymi rodzicami, którzy stracili pracę podczas pandemii. Misje miejskie pomogły między innymi tym rodzinom w dostarczeniu żywności i odzieży jako dodatkowego wsparcia w nagłych wypadkach. Regularne działania misji miejskich zostały zreorganizowane tak, aby osoby dotknięte ostrą bezdomnością mogły nadal przychodzić do domów w celu otrzymania środków wsparcia, takich jak żywność, odzież, możliwość wzięcia prysznicu i zrobienia prania, a także wsparcie psychiczne i doradztwo. Datki można przekazywać bezpośrednio na specjalnie stworzonej zbiórce: KLIK.

Dwór zachęca również do składania życzeń za pośrednictwem formularza na stronie dworu (klik) oraz przypomina o możliwości wysłania listu na adres: 


His Majesty The King

The Royal Palace

107 70 STOCKHOLM 

Sweden

7 komentarzy

 1. Super post! Jak zwykle zresztą. Mam pytanie: czy dodatek pokazujący ostatnie komentarze na blogu zniknął? Od jakiegoś czasu go nie widzę i nie wiem, czy to kwestia jakiegoś błędu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety ten dodatek nie jest już wspierany przez blogger i muszę wymyślić jakąś inną opcję :)

   Usuń
  2. Aa rozumiem. Dzięki za odpowiedź :)

   Usuń
 2. Szkoda, że takie skromne obchody, kolejna okazja na huczne uroczystości nam przemija, ale dobrze, że w ogóle cokolwiek uda się zorganizować.

  OdpowiedzUsuń
 3. Moim zdaniem Daniel nie kocha już Victorii. Nie widać już tej chemii między nimi. Cała miłość przelał na dzieci - niestety tak się często zdarza i małżeństwa się psują . Szkoda..

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda, że tak skromnie, niestety takie czasy. Pamiętam uroczystości sprzed pięciu lat, szkoda, że teraz to się nie powtórzy

  OdpowiedzUsuń
 5. Wielka szkoda, że obchody będą takie małe

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.