Co wiemy o chrzcie księcia Gabriela? + więcej

2017/10/23

Erika Gerdemark / kungahuset.se

Za nieco ponad miesiąc książę Gabriel zostanie ochrzczony w Kaplicy Pałacu Drottningholm. Dzisiaj udostępnione zostały nowe informacje na temat ceremonii.

Zgodnie z oświadczeniem dworu wszystkie zaproszenia zostały już rozesłane, a lista gości ma być niemal identyczna jak we wrześniu ubiegłego roku przy okazji chrztu księcia Alexandra. Na tą chwilę wiemy już, że cała rodzina królewska będzie na miejscu 1 grudnia. Chrzest tradycyjnie rozpocznie się w południe, wcześniej w ciągu dnia udostępniony zostanie monogram księcia. Całe nabożeństwo będzie transmitować szwedzka telewizja SVT.

Jak już z pewnością zauważyliście na blogu LIVE z chrztu rozpocznie się o 10:40 już teraz serdecznie zapraszam Was do wspólnego śledzenia i komentowania chrztu.

Książę Carl Philip i księżna Sofia mają nowych sąsiadów. We wrześniu do tzw. Pawilonu Królowej wprowadzili się Oscar i Emma Magnuson (syn księżniczki Christiny) z synami, Henrim (2 lata) i Albertem (3 lata).  Wcześniej rodzina mieszkała na Slottsbacken, na przeciwko Zamku Królewskiego. Na Djurgarten mieszają nie tylko Sofia i Carl Philip z dziećmi, ale również Gustaf Magnuson z rodziną.

Przepiękny dom z 1820 roku składa się z 10 pokoi i dwóch tarasów. W 2015 roku spekulowano, że mogą tam zamieszkać Sofia i Carl Philip, dopóki remont Villi Solbacken nie zostanie zakończony. Książęca para zatrzymała się jednak w apartamencie na terenie Pałacu Drottnigholm. Rezydencja Sofii i Carla Philipa znajduje się zaledwie kilkaset metrów od Pawilonu Królowej.

Ponadto dwór ujawnił nowe informacje na temat stanu zdrowia księżniczki.

Księżniczka Christina chce pozdrowić wszystkich, którzy okazali jej wsparcie i powiedzieć, że czuje się dobrze. Zabiegi, które przeszła przebiegły dobrze i zgodnie z planem. Księżniczka czuje się dobrze biorąc pod uwagę okoliczności.
Ludzie w otoczeniu księżniczki Christiny świadczą, że dziś jest znacznie szczęśliwsza i patrzy jasno w przyszłość. Nadal przechodzi kontrole
w związku z leczeniem - ale ogólnie jej stan zdrowia jest znacznie lepszy.

W październiku ubiegłego roku dwór poinformował, że księżniczka cierpi na białaczkę i jesienią rozpoczyna leczenie. Jak wiadomo przeszła chemioterapię oraz przeszczep szpiku kostnego. Na razie nie zamierza powrócić do oficjalnych obowiązków. Jeśli zdrowie jej pozwoli pojawi się na chrzcie księcia Gabriela oraz wręczeniu nagród Nobla. W udzielonym ostatnio wywiadzie, księżniczka Birgitta wspomniała o chorobie młodszej siostry, "leczenie trwa już rok. Jest naprawdę twarda!".31 października księżniczka Madeleine odwiedzi ambasadę Szwecji w Londynie. Podczas wizyty księżniczka spotka się ze szwedzkimi przedsiębiorcami prowadzącymi swoje firmy w Anglii.

5 komentarzy

 1. To może Oscar lub Gustaf zostaną chrzestnymi Gabriela ?
  Miło,że Gabriel i Alexander będą mogli na co dzień bawić się z kuzynami w podobnym wieku.
  Cudownie słyszeć,że Christina czuję się lepiej. Trudno sobie wyobrazić,co musiała przejść,ale oby mogła jeszcze przez wiele lat cieszyć się wnukami.

  OdpowiedzUsuń
 2. Już nie mogę doczekać się chrzcin jeśli chodzi o chrzestnych to myślę że pewniakami są Madeleine i mlodsza siostra Sofii
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
 3. Chrzty to zawsze piękne uroczystości, podoba mi się ta atmosfera

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak, jak poprzednia osoba komentująca, uważam, że to wspaniała wiadomość, że księżniczka Christina czuje się lepiej. Trzymam za nią kciuki, aby jej stan zdrowia poprawił się.
  Mali książęta z pewnością będą mogli bawić się razem z wnukami księżniczki Christiny.
  Pozdrawiam,
  Letycjanka

  OdpowiedzUsuń
 5. Już wiadomo że kuzyn Carla Filipa będzie chrzestnym ,no io oczywiście siostry,a reszta to się zobaczy nie ma co gdybać.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.