Niezapomniane momenty z królewskich ślubów - Victoria i Daniel

2017/10/24

Embed from Getty Images

W dzisiejszym poście przyjrzymy się najpiękniejszym momentom i aspektom z pierwszego królewskiego ślubu w Szwecji tego stulecia. W kolejnych postach przypomnimy kolejne dwa śluby.

Embed from Getty Images
 
Zaprośmy wszystkich - największy ślub w historii Europy

Księżniczka Victoria bardzo poważnie traktuje rolę przyszłej królowej, przy okazji przyjaźniąc się z członkami wszystkich rodzin panujących i zdetronizowanych. Tworząc listę gości weselnych na królewski ślub zadecydowano więc o zaproszeniu ogromnej liczby oficjalnych gości. Było to ogromne przedsięwzięcie także pod względem logistycznym dla służb bezpieczeństwa. Przez kilka dni w stolicy Szwecji przebywały głowy państw ponad 10 krajów, Prezydenci, Monarchowie i Następcy Tronów. Ślub Victorii i Daniela był największym królewskim ślubem w historii Europy oraz okazją podczas, której zebrało się najwięcej arystokratów w jednym miejscu. Nawet na historycznym dworze we Francji nigdy nie było tak ogromnego zgrupowania członków wyższych sfer.

Zaręczyłem się

Niemały skandal wybuchł kiedy książę Albert z Monako zdecydował się przybyć na największy królewski ślub ze swoją dziewczyną! Charlene Wittstock od lat towarzyszyła księciu przy wielu oficjalnych okazjach jednak nigdy na innym dworze królewskim.

Embed from Getty Images


Księżniczkę Victorię i księcia Alberta łączono niegdyś jako parę. Tak naprawdę od lat łączy ich przyjaźń. Jedna, ogromnie romantyczna historia mówi, że książę Monako widząc szczęście szwedzkiej księżniczki podjął decyzję o tym, że zaręczy się z Charlene. Tak naprawdę para była już zaręczona, a księżniczka Victoria była jedną z pierwszych osób, które dowiedziały się o tym, że książę Albert finalnie stanie na ślubnym kobiercu. Po otrzymaniu tej informacji Victoria była zdecydowana - przyszła księżna Monako również musi uczestniczyć w tym ślubie. Albert i Charlene ogłosili swoje zaręczyny na kilka dni po ślubie w Szwecji.

Małe druhenki i paziowie - mrugnę do ciebie

Księżniczka Victoria nazywana jest Matką Chrzestną Europy, mali przyszli królowie i królowe Danii, Norwegii czy Holandii pojawili się oczywiście na ślubie i to nie w byle jakiej roli małych druhen i paziów. Księżniczce zależało, aby jej dzieci chrzestne były obecne na ślubie. Wśród druhen znalazły się także kuzynki księżniczki oraz siostrzenica księcia Daniela, która niosła obrączki.

Embed from Getty Images

Dzieci były oczywiście zdenerwowane swoją rolą, szczególnie księżniczka Catherina Amalia, obecna Następczyni Tronu Holandii. Podczas próby ślubu Victoria obiecała chrześnicy, że będzie na nią spoglądać i puści do niej oczko.

Królewskie łzy

Niemal zawsze oglądając ślub Victorii i Daniela spoglądam na boki, przyglądając się gościom zebranym w Katedrze lub na tarasie Zamku Królewskiego. Za każdym razem można dostrzec jakiś inny uroczy moment. Czy to księcia Frederiaka z Danii, który nie mógł powstrzymać łez wzruszenia i księżną Charlene (wówczas tylko partnerkę księcia Alberta) pokrzepiająco klepiącą go po plecach. Wiele łez popłynęło już na tarasie Zamku Królewskiego. Z chusteczkami  w dłoniach na młodą parę oczekiwały księżna Mary, księżna Mette-Marit i królowa Maxima, łez wzruszenia nie mógł także powstrzymać król Filip z Belgii.

Ostatnie poprawki

Na przestrzeni lat Daniel Westling bardzo zaprzyjaźnił się ze swoim przyszłym szwagrem, księciem Carlem Philipem i to właśnie jego wybrał na swojego świadka. Oczekując na przybycie Panny Młodej dokonywał ostatnich poprawek i dodawał otuchy szwagrowi. 


"Jesteście teraz mężem i żoną"

Moment nałożenia obrączek był bardzo wzruszający dla młodej pary. Na ten moment czekali wszyscy nic więc dziwnego, że książęca para była zdenerwowana. Książę Daniel był niezwykle wzruszony oraz, jak mogli zobaczyć wszyscy, bardzo trzęsły mu się ręce. Kiedy kapłan ogłosił ich mężem i żoną nowy książę nie mógł powstrzymać łez.


When You tell the world you are mine 


Oprawa muzyczna ślubu była fenomenalnie dobrana, najbardziej w pamięć zapada piosenka When You tell the world you are mine, przynosząca na myśl bajki Disneya.

I'm standig by an angel
Tears well up inside
Feelings are belonging
Of graditute and pride

I'm blindet by your presence
In this moment that we're in
If God was to describe you
Where would he begin
Your colours blend together
And you become the light

If only you could see the way you shine
Darling, when you tell the world you're mine

You're the future I belive in
I know you through and through
Your each and every heartbeat, every breath

Everytime I look at you
I'm blindet by your presence
In this moment that we're in
If God was to describe you
Where would he begin
Your colours blend together
And you become the light

If only you could see the way you shine
Darling, when you tell the world you're mine

You're mine, against all odds my love
What we have, it is unbreakable

If God was to describe you
Where would he begin

I'm blindet by your presence
In this moment that we're in
If God was to describe you
Where would he begin
Your colours blend together
And you become the light

If only you could see the way you shine
Darling, when you tell the world you're mine

I'm standing by an angel


Dziękuję za podarowanie mi mojego księcia.

Victoria wygłosiła przemówienie na tarasie Zamku Królewskiego do tłumów zebranych na ulicach i przed telewizorami niezapomnianym zdaniem "Dziękuję za podarowanie mi mojego księcia".


Księżniczka Victoria, księżniczka mojego serca

Wzruszające przemówienie księcia Daniela podbiło serca Szwedów. Jeśli książę Daniel nie zaskarbił sobie do dnia ślubu sympatii rodaków zrobił to wygłaszając przemówienie na przyjęciu weselnym.


Ślub książęcej pary po polsku możecie obejrzeć tutaj:
14 komentarzy

 1. Ślub Victorii i Daniela podobał mi się najbardziej ze wszystkich, przede wszystkim przez ta euforię, rodzinną atmosferę i miłość, która aż biła od wszystkich.

  Jak zawsze wspaniały post, czekam na dwa kolejne o ślubach Maddie i CP.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Z całego ślubu przemówienie Daniela najbardziej skradło moje serce, a piosenka w kościele jest na drugim miejscu. Poza tym chyba rodzinna atmosfera, a także te małe momenciki takie jak mruganie do druhenek czy to jedno mrugnięcie do Daniela :), a także buziaki na balkonie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna uroczystość zdecydowanie jeden z moich ulubionych królewskich ślubów ❤ a przemówienie Victorii na tarasie to chyba najbardziej wzruszający moment nie mogę się doczekać kolejnych części ☺
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
 4. aż wzruszyłam się czytając post. Najpiękniejszy ślub w rodzinie królewskiej

  OdpowiedzUsuń
 5. Przypomnienie królewskich ślubów nigdy mi się nie znudzi :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Victoria wyglądała tak przepięknie jak nigdy przedtem ani potem. Ten makijaż wydobył całą jej urodę w perfekcyjny sposób. Może ktoś wie, jak? :-) Marleno, piękna ta nowa grafika bloga. Poradź tylko co mam zmienić bo zdjęcia są u mnie bardzo wydłużone i przez to niewyraźne :-(

  OdpowiedzUsuń
 7. Marleno zrobisz prosze post o makijazu ksiezniczek? Jak sie maluja na okazje codzienne, jak na wieczorowe. Z jakich produktów korzystaja itp

  OdpowiedzUsuń
 8. To też mój ulubiony ślub. Pamiętam, że byłam zaskoczona obecnością Charlene, ale tak myślałam, że coś się szykuje

  OdpowiedzUsuń
 9. Ten ślub to naprawdę wyjątkowe wydarzenie. Ciekawe jest to, że zaproszono na tę uroczystość rekordową ilość rodzin panujących.
  Księżniczka wyglądała absolutnie wyjątkowo w tym dniu.
  Także podoba mi się ta seria.
  Letycjanka

  OdpowiedzUsuń
 10. U mnie tez zdjecia sa wydluzone 😞
  Slub Victorii i Daniela byla jak z bajki. Kolejne dea sluby rowniez byly niezwykle u Maddie bardzo podobala mi sie sukienka wzruszenie Chrisa ale denerwowalo zachowanie Chris po wyjsciu z kosciola- en gest z uniesiona reka jakby gest zwyciestwa... U Sofii podobala mi sie piosenka na wyjscie z kaplicy.
  Zreszta nie ma co czepiac sie szczegolow... Sluby w SRK byly najpiekniejszymi z krolewdkich slubow... Szkoda ze Maddie i Chris nie pozwolili na transmisje z wesela ale to ich wybor...

  OdpowiedzUsuń
 11. Co do zdjęć mam nadzieję, że teraz jest dobrze i nie są rozciągnięte :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Najpiękniejszy i najbardziej wzruszający ślub ze wszystkich ślubów królewskich. Widać było miłość, szacunek i wielką radość zarówno Victorii i Daniela jak i wśród ich gości. Widać było, że inni bardzo ich lubią i cenią, i cieszą się ich szczęściem. Oglądałam go już kilka razy i za każdym razem łzy same napływają mi do oczu. Żaden inny ślub nie wywołał takich emocji. Nawet ślub na dworze brytyjskim, ładny ale sztywny i sztuczny.

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo dobrze się czytało! Ah :) Kolejne śluby pewnie dopiero za wiele wiele lat.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.