Kungliga Dop - dzień 1 - wszystko co wiemy o zbliżających się chrzcinach

2015/10/07

Już w niedzielę będzie miał miejsce chrzest księcia Nicolasa! Wszelkie informacje dwór podał w ostatnich dniach, pozostaje Nam tylko czekać na weekend, pełną listę rodziców chrzestnych i uroczystość. Jak wspomniała ostatnio królowa, przy chrzcinach było dużo pracy i cała rodzina zaangażowała się w ich organizację.  

Wczoraj książę Carl Philip potwierdził krążące od kilku tygodni plotki, w niedzielę ostanie ojcem chrzestnym swojego siostrzeńca. W maju 2012 roku został jednym z chrzestnych swojej najstarszej siostrzenicy, księżniczki Estelle. Na liście znalazł się rodziców chrzestnych znalazła się także siostra księcia Daniela, Anna, duńska księżna Mary, obecny król Niderlandów Willem Alexander oraz następca tronu Norwegii, książę Haakon. 

Książę Nicolas, tak jak i jego siostra, nie będzie miał tak znamienitych rodziców chrzestnych. Możemy się spodziewać, że oprócz Carla Philipa na liście znajdzie się jedna z sióstr Christophera, hrabina Natascha von Abensberg-Traun (jej mąż jest już chrzestnym Leonore więc mało prawdopodobne). Ze strony swojego ojca ma jeszcze trzy przyrodnie siostry, Stefanie, Annalisę i Karen. Prawdopodobnie rodzice księcia ponownie wybrali na rodziców chrzestnych swoich przyjaciół. Przed dwoma laty jedną z matek chrzestnych została Louise"Luissan" Gottlieb (najlepsza przyjaciółka Madeleine) oraz Alice Bamford (przyjaciółka Chrisa). Nie zapominajmy o dalszej rodzinie, a mianowicie Patricku Sommerlath, kuzynie Madeleine ze strony królowej Silvii. 

Chrzest w Kaplicy Pałacu Drottningholm rozpocznie się w południe. Dzisiaj rano dwór królewski wydał dokładny plan uroczystości. Od godziny 11.00 do godziny 11.45 na miejsce mają przybyć wszyscy goście (130 osób). O godzinie 11.50 swoją transmisję rozpocznie szwedzki kanał SVT. W ciągu piętnastu minut (po przybyciu gości, a przed rozpoczęciem nabożeństwa) na miejsce ma dotrzeć rodzina królewska, król i królowa, rodzice chrzestni oraz księżniczka Madeleine, Christopher O'Neill wraz z księżniczką Leonore i księciem Nicolasem. W południe rozpocznie się nabożeństwo, w tym samym czasie będzie można usłyszeć 21 salutów armatnich ze Skeppsholmen wystrzelonych na cześć księcia. Chrzest będzie trwał czterdzieści pięć minut. Prawdopodobnie tak jak w czerwcu ubiegłego roku Madeleine i Christopher pokażą synka zebranym na placu pod pałacem "fanom" oraz wraz z dziećmi i rodzicami chrzestnymi spacerkiem udadzą się do pałacu. Tam o 13.15 rozpocznie się oficjalne przyjęcie podczas, którego Madeleine i Christopher odbiorą oficjalne prezenty od przedstawicieli rządy i władz. Zakończy się ono o 14.15 po nim para królewska zaprosi najbliższą rodzinę i przyjaciół na prywatne przyjęcie połączone z obiadem. 

Anna-Lena Ahlström / kungahuset

Prawdopodobnie jeszcze tego samego dnia dwór wyda oficjalnie zdjęcia. Na jednym z nich zobaczymy Madeleine i Christophera wraz z dziećmi, na kolejnym dołączą do nich rodzice, król i królowa oraz Pani o'Neill, na trzeciej fotografii pojawią się rodzice chrzestni, prawdopodobna jest również czwarta wraz z rodzeństwem Madeleine i Christophera (podobna do tej powyżej).

Para książęca poprosiła wszystkich chcących złożyć gratulacje i podarować prezent z okazji chrzcin o wsparcie Childhood Foundation. Podobnie w ubiegłych latach postąpili przy okazji chrztu Leonore. W 2012 roku Victoria i Daniel poprosili o wsparcie swojej fundacji. 


Z pewnością "show" ukradną dwie księżniczki Estelle i Leonore. Możliwe, że dziewczynki ponownie zostaną ubrane identycznie, tak jak to miało miejsce podczas ogłoszenia zapowiedzi przedślubnych Carla Philipa i Sofii wcześniej w tym roku. Dziewczynki wystąpiły wówczas w identycznych płaszczykach i sukienkach od Marie-Chantal.Podczas uroczystości panie będą nosiły nakrycia głowy. Z pewnością, ze względu na porę roku, zdecydują się na eleganckie płaszczyki. Choć pogoda nie będzie tak piękna jak przy okazji poprzednich chrztów, jestem bardzo ciekawa kreacji jakie wybiorą panie, pierwszy raz od  dawna na szwedzkim dworze królewskim odbędzie się "jesienna" uroczystość, wreszcie będziemy mogli zobaczyć nieco inne stylizacje niż zwykle.  

Transmisję z uroczystości przeprowadzi SVT, pomimo wcześniejszych "trudności" stacja zdecydowała się pokazać uroczystość. Jak poinformowano, będzie ona nieco krótsza niż poprzednie. Transmisja rozpocznie się o  godzinie 11.50 i zakończy się o 13.30. Tak więc będziemy mogli zobaczyć samo nabożeństwo oraz przejście rodziny do Pałacu Królewskiego. 


W jutrzejszym poście będziecie mogli przeczytać więcej na temat historycznej oprawy chrztu. 

11 komentarzy

 1. Coś nie tak w zdaniu o przyrodnich siostrach Chrisa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sorry, nie wiem dlaczego odniosłam "te trzy przyrodnie siostry" do Nicolasa i mówię: co? :D

   Usuń
 2. Pytanie do czytelników: które królewskie blogi wam się podobają, a które nie ?
  Podobają mi się:
  - Swedish Princesses
  - Royalty is my life
  - The Cambridge Family
  - Blog o królowej Letizii
  - Blog o królowej Maximie
  Nie podobają mi się:
  - Blog o księżnej Marie
  - Royals by K
  - Blog o księżnej Charlene

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja się zastanawiam, która blogerka z anonimowego to pisze oraz na ilu jeszcze blogach się to pojawi!

   Nie licz na to, że ktoś odpowie na Twoją zaczepkę i napisze co o tych blogach uważa.

   Wszystkie blogi są fajne, a wiesz dlaczego? a dlatego,że każdy kto je pisze wkłada w nie swoje serce. Jednym idzie świetnie, innym ciut gorzej (brak wprawy i niepewność czy się spodoba) ale każdy ma ten sam zapał i pasję.

   Nie rozumiem po co ktoś chce znów siać zamęt?!?

   Usuń
 3. Też jestem ciekawa jakie będą stylizacje, fajnie że chrzciny będą "publiczne" bo mogliby przecież uznać je za całkowicie prywatną sprawę i nic nie pokazać.Jak to dobrze że na szwedzkim dworze jest tyle dzieci w podobnym wieku a będzie coraz więcej. Wybiegając w przyszłość to zastanawia mnie czy drugie dziecko Victorii będzie miało wśród rodziców chrzestnych kogoś z rodzin królewskich czy ten przywilej dotyczy tylko pierwszego dziecka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawdopodobnie wybiorą kogoś z innych rodzin królewskich, coś takiego miało miejsce w Danii czy Norwegii ;) poza tym w przypadku Carla Philipa jego matką chrzestna została królowa Małgorzata, ale on był wówczas Następcą Tronu :)

   Usuń
 4. Być może będę mogła obejrzeć fragment w Internecie :) Na rodziców chrzestnych zapewne wybiorą przyjaciół

  OdpowiedzUsuń
 5. Już nie mogę się doczekać chrzcin :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję za tyle informacji ! Nie mogę się doczekać chrzcin :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Szkoda,że na ceremonii nie będzie nikogo z innych rk.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.