Wręczenie nagród Nobla 2016

2016/12/10

Embed from Getty Images

Dzisiaj o 16:30 w Konserhuset w Sztokholmie rozpoczęła się ceremonia wręczenia nagród Nobla. Tradycyjnie podczas uroczystości obecni są przedstawiciele rodziny królewskiej, którzy mają uświetniać całą uroczystość. Pierwszy raz nagrody przyznano pięć lat po śmierci Alfreda Nobla, w 1901 roku, jednak bez obecności Oscara II, który uznał, że jego obecność nie jest konieczna. Kiedy jednak zdał sobie sprawę, że ceremonia zyskała rozgłos na całym śmiecie, postanowił uczestniczyć w niej i osobiście wręczać nagrody laureatom. Już rok późnej, w 1902 roku, pojawił się na uroczystości, kiedy pięć lat późnej, w 1907 roku król zmarł na dwa dni przed ceremonią, komisja noblowska zadecydowała o odwołaniu uroczystego bankietu.

Początkowo ceremonia wręczenia nagród Nobla była skromną uroczystością odbywającą się w Akademii Muzycznej w Nybroviken, a bankiet w Grand Hotelu. Dopiero w 1926 roku zadecydowano o przeniesieniu miejsca ceremonii do Konserhuset, a w 1930 roku bankiet po raz pierwszy wydano w ratuszu w Sztokholmie. W pierwszych latach w ceremonii i bankiecie uczestniczyło około 120 gości, dzisiaj lista wzrosła do ponad 1300 osób, a w 1974 roku przeniesiono bankiet ze Złotej Sali do znacznie większej, Sali Błękitnej, ze względu na ogromną liczbę gości.

Embed from Getty Images

Podczas ceremonii na głównej scenie zasiadają tegoroczni laureaci nagród Nobla, poprzedni zdobywcy nagród, członkowie komitetu noblowskiego oraz rodzina królewska - król Carl XVI Gustaf, królowa Silvia, księżniczka Victoria i książę Daniel. W pierwszym rzędzie pod sceną miejsca zajmują książę Carl Philip i księżna Sofia oraz księżniczka Madeleine i Christopher O'Neill. W tym roku z powodów zdrowotnych zabrakło księżniczki Christiny i jej męża, Torda Magnusona.

W tym roku komisja Noblowska przyznała nagrody:

Fizyka Duncan Haldane, John M. Kosterlitz, David J. Thouless - otrzymali nagrodę za "teoretyczne odkrycia topologicznych przejść fazowych i topologicznych faz materii".
Chemia Ben Feringa, Jean-Pierre Sauvage, Fraser Stoddart - za "zaprojektowanie i syntezę maszyn molekularnych".
Fizjologia lub medycyna Yoshinori Ōsumi - za "odkrycia dotyczące mechanizmów autofagii".
Literatura Bob Dylan. Największym chyba zaskoczeniem dla obserwatorów jest przyznanie Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Bobowi Dylanowi - legendarnemu muzykowi. W uzasadnieniu powiedziano, że nagroda trafiła do niego za "tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni".
Ekonomia Oliver Hart, Bengt Holmström - za "wkład w teorię kontraktu".

 http://wiadomosci.radiozet.pl/

Z kolei w Oslo została wręczona pokojowa nagroda Nobla. Tradycyjnie w ceremonii wzięła udział Norweska Rodzina Królewska.


Nie jest jasne, dlaczego Alfred Nobel postanowił, że Pokojowa Nagroda Nobla będzie przyznawana w Oslo a nie w Sztokholmie. W chwili śmierci Nobla Szwecja pozostawała w unii z Norwegią. Norweski Komitet Noblowski jest przekonany, że jednym z powodów może być to, że Nobel czuł, iż Norwegia miała mniej militarystyczną tradycję niż Szwecja, a tym samym była lepiej dostosowana do przyznania tej nagrody. Tegoroczna pokojowa nagroda Nobla trafiła do Juana Manuela Santosa, kolumbijskiego polityka, od 2010 roku prezydenta tego kraju. Nobla dostał za "porozumienie pokojowe z FARC".

Embed from Getty Images

O godzinie 19:00 rozpoczyna się uroczyste wejście członków rodziny królewskiej wraz z laureatami do Sali Błękitnej. Na dzisiejszą kolację zaproszono 1300 osób. Wśród nich samych laureatów, naukowców, polityków, osoby pracujące w obszarach kulturowych i handlowych, dyplomatów, premiera Szwecji i oczywiście rodzinę królewską.

Sala Błękitna w ratuszu ma 50 metrów długości, 30 metrów szerokości oraz 22 metry wysokości.
Znajdują się w niej monumentalne schody, balkon i loggia. Nad wejściem do sali wisi popiersie architekta ratusza Ragnara Östberg. Co ciekawe, sala nigdy nie miała niebeskich ścian! Zgodnie z projektem ściany miały zostać otynkowane i pomalowane na niebiesko, symbolizując fale. Jednak po wybudowaniu hali, architekt zdecydował się zostawić ściany z cegły, bez dekoracji. Nazwa Sala Błekitna jednak pozostała nie zmieniona.

Embed from Getty Images

Personel pracujący podczas bankietu składa się z kierownika sali bankietowej, kucharza, 20 zwykłych kucharzy, 8 głównych kelnerów, 210 zwykłych kelnerów, 5 kelnerów odpowiedzialnych za napoje i 20 osób odpowiedzialnych za zmywanie. Wszystkie przygotowania do bankietu Nobla rozpoczynają się 3 dni przed kolacją i idą zgodnie ze ścisłym harmonogramem. Tyle samo czasu zajmuje florysta przygotowanie dekoracji kwietnych na stoły. Składają się one każdego roku z około 20 tysięcy ciętych kwiatów. Obrus jest długi na 470 metrów. Każdego roku we wrześniu komisja noblowska otrzymuje do degustacji trzy różne rodzaje menu i wybiera to najlepsze. Lista potraw utrzymana jest w tajemnicy, aż do bankietu. Ze względu preferencji żywieniowych potrawy składają się najczęściej z warzyw i ryb.

Embed from Getty Images

Przy głównym stole zasiada dzisiaj 88 gości. Obok króla przy stole się kobieta, która jest laureatką nagrody Nobla (nie zależnie od kategorii) bądź jeśli żadna kobieta nie zdobyła nagrody w danym roku, żona laureata nagrody w dziedzinie Fizyki. Królowej przy stole zawsze towarzyszy przewodniczący fundacji Nobla. Reszta miejsc przy członkach rodziny królewskiej zmienia się każdego roku. Przy doborze osób siedzących przy członkach rodziny decyduje nie tylko protokół i ranga gościa, ale również aspekty czysto ludzkie, jak bariera językowa. Zawsze przed bankietem rodzina królewska otrzymuje informacje o osobach z którymi będzie siedzieć, poznaje podstawowe informacje o towarzyszu i tematy do rozmów, które mogą zainteresować obie strony. Co ciekawe w 1901 i 1902 roku kobiety nie mogły uczestniczyć w ceremonii wręczenia nagród Nobla. Zmieniło się to w 1909 roku kiedy Selma Lagerlöf otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.
Wszyscy zachwycamy się pięknymi sukniami, przepychem sali, ale co jeśli ktoś będzie musiał skorzystać z toalety? Podczas bankietu, czyli przez ponad diwie i pół godziny, nie wypada wstawać od stołu. Rodzina królewska i laureaci nagród korzystają ze specjalnego pomieszczenia De Hundradets Valv, z kolei reszta gości ma do dyspozycji ze zwykłych pomieszczeń z bardzo dużą liczbą toalet.

Stylizacje członkiń rodziny królewskiej zawsze elektryzują królewskich obserwatorów. W tym roku nie było inaczej. Pracownicy królewskiego atelier w tym roku podzielili się z mediami kilkoma informacjami. Często suknie składają się z cienkich materiałów, a powinny zostać do nich przymocowane ciężkie ordery bądź broszki. Wówczas w miejscu w którym ma zostać przypęta biżuteria wszywana jest dodatkowa warstwa materiału, która wystarczająco usztywnia tkaninę i nie jest widoczna gołym okiem. Svensk Damtidning skontaktował się również z nadwornym fryzjerem, który zajmuje się uczesaniem Pań na dzisiejszy wieczór. Jak zdradził nosząc tiarę panie 'nie mogą poruszać się naturalnie". Nie można używać również lakieru do włosów dla utrwalenia fryzury, bo kamienie w tiarach mogą od niego żółknąć. Tiary mają specjalnie punkty do mocowania, są to specjalne spinki, bądź niektóre z tiar mają grzebyki przymocowane do osi diademu. Stworzenie misternej fryzury nie może trwać długo. Choć stworzenie arcydzieła na głowie królowej czy księżniczek to niemal sprawa honoru dla fryzjera i każdy kosmyk musi być idealnie upięty, układanie włosów musi trwać od 45 minut do jednej godziny. Jak zdradził fryzjer "wykorzystuję czas, który dostaję" godzina i piętnaście minut to już zdecydowanie za długo.

Suknie członkiń rodziny królewskiej do samej ceremonii utrzymane są w największej tajemnicy. Ten jeden raz w roku panie zakładają zawsze nowe suknie. W tym roku nie było inaczej!
Embed from Getty Images

Królowa wybrała sukienkę wyszywaną srebrnymi cekinami w różnych rozmiarach. Do tego jednej z jej ulubionych kompletów z szafirami - Leuchtenberg. 

Embed from Getty Images

Księżniczka Victoria po kilku latach przerwy zdecydowała się założyć jedną ze swoich tiar, Cut Steel Tiara oraz biżuterię Cameo. Oszałamiająca suknia na jedno ramię została uszyta przez H&M z ekologicznych materiałów - lyocellu ( materiału produkowanego z celulozy drzewnej) i jedwabiu organicznego.

Embed from Getty Images

Księżna Sofia po raz pierwszy założyła inną tiarę! Steel Tiara, którą wybrała dziś wieczór należy do księżniczki Victorii i to ona jak dotąd jako jedyna ją nosiła. Zielona suknia w stylu kimono pochodzi z atelier House of Dagmar.

Embed from Getty Images

Księżniczka Madeleine wygląda jak prawdziwa księżniczka w Connaught Tiara i sukni Fadi el Khoury. Tiarę tą nosi po raz drugi, w 2010 roku wybrała ją na ślub swojej siostry. Suknia jest specjalnym projektem, spódnica składa się z kilku warstw tiulu pokrytych drobnymi kwiatkami w chłodnych odcieniach różu i haftowanych drobnymi perełkami. Jak donoszą media, miała nie spodobać się księżniczce i dzisiaj do 01:00 nad ranem krawcy mieli pracować nad jej przeróbką. W południe miała odbyć się ostateczna przymiarka sukni na Zamku Królewskim. Jak widać teraz Madeleine czuje się wspaniale w swojej kreacji.

115 komentarzy

 1. Jestem :) W mojej strefie czasowej dopiero 9:00, więc mam jeszcze cały dzień na oglądanie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A gdzie jesteś? ;)

   Usuń
  2. Ale cudownie. jesteś na wakacjach?
   A czy nie jest tam troche niebezpiecznie?

   Usuń
  3. Nie, nie, ja wakacji nigdy nie robię. Wyjechałam tu do pracy w moim zawodzie nauczycielki niemieckiego, od wtorku zaczynam uczyć w siedzibie Volkswagena tutaj :)

   Na mojej stronie napisałam kilka słów na ten temat:

   http://niemieckipoludzku.pl/znalazlam-sie-meksyku/

   Usuń
 2. Suknia Madeleine brzmi ciekawie, panie pewnie będą se ślicznie prezentować

  OdpowiedzUsuń
 3. Vic oszałamiająco!

  OdpowiedzUsuń
 4. sofia ma tiarę chyba tą co victoria często nosi - nie znam nazwy, wygląda śicznie
  vic ślicznie
  maddie - dół sukienki przesadzony
  królowa - klasa

  OdpowiedzUsuń
 5. Coś mi się wydaje, że pokocham to co ma sobie Maddie :D

  OdpowiedzUsuń
 6. marleno jestem na tablecie i nie umiem powiększać zdj na twoim blogu, a jak na nie klikam to mnie przenosi do poprzedniego postu :(( dlaczego tak się dzieje? Czy możesz to naprawić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziwne, u mnie jest wszystko dobrze. Zaraz to sprawdzę.

   Usuń
  2. ja jestem na komórce i też nie mogę powiększać zdjęć :/

   Usuń
  3. U mnie też jest dobrze :)

   Usuń
  4. A u mnie tak samo klikam na zdjęcie i mnie przenosi do postu starszego. bardzo to irytuje. może te problemy są tylko na urządzeniach mobilnych ?

   Usuń
  5. Ja pracuję na komputerze i jest dobrze, na tablecie również, więc może to problem na telefonach.

   Usuń
  6. Jejku dziewczyny to wina waszych urządzeń, a nie bloga.....

   Usuń
 7. sofia ma tą tiarę https://www.google.pl/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiX08LH--nQAhUFhywKHYFOBccQjRwIBw&url=https%3A%2F%2Fwww.pinterest.com%2Fhenrymolly1945%2Fcrown-princess-victoia-and-prince-daniel%2F&psig=AFQjCNFZJMPPKNt2Mhdfj02wujiCbeyTww&ust=1481470954936738

  OdpowiedzUsuń
 8. Madeleine i Victoria wygrały wszystko! oszałamiające!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 9. Madeleine jak zwykle oszałamiająco :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Fajnie, że Sofia dostała inną tiarę, ale dlaczego założyła na siebie namiot? :( Poczekam na inne zdjęcia, ale póki co nie jestem przekonana co do jej kreacji :/

  OdpowiedzUsuń
 11. Na trumbrze są już nowe zdjęcia. Widać dokładnie sukienkę królowej, upiecie włosów maddie i zjdecia jak sofia wchodzi w sukni do auta

  OdpowiedzUsuń
 12. Najbardziej podobają mi się kreacje Victorii i Sofii. U Madeleine dół sukienki zbyt przesadzony. Ciekawe, jaka była początkowa wersja, skoro jej się nie podobała...

  OdpowiedzUsuń
 13. Victorii suknia zaraz w szwach pęknie! Aż się marszczy tak ciasna jest.

  OdpowiedzUsuń
 14. Na pierwszy rzut oka, Madeleine i Victoria najlepiej, u królowej nie podoba mi się ta błyszcząca suknia, a u Sofii rękawy wyglądają co najmniej dziwacznie. Czekam na wyraźniejsze zdjęcia całej sukni Madeleine oraz Sofii

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Victoria wygląda jednak najlepiej, Madeleine przesadziła z dołem sukni, przypomina bezę. Sofia nie zachwyciła, nie rozumiem, dlaczego zrezygnowała z dekoltu i do tego te dziwaczne rękawy...

   Usuń
  2. Zastanawiałam się, co to za naszyjnik Victoria dzisiaj ubrała i teraz mnie oświeciło - to ten od kompletu z Cameo Tiara, prawda?

   Usuń
 15. Widzicie, jak panowie sobie przysypiają? Szczerze mówiąc, to nie rozumiem czegoś takiego. Są momenty, kiedy naprawdę nie wypada i kiedy trzeba się skupić...

  OdpowiedzUsuń
 16. czy przód sukienki Sofii nie przypomina wam sukni ślubnej królowej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przypomina :) A suknia Królowej przypomina mi bogato zdobioną podomkę :)

   Usuń
 17. A dziś rano sobie pomyślałam,że może królowa wybierze srebrną suknię...:)
  Spełniło się moje marzenie,żeby Sofia ubrała inną tiarę i jest cudownie.Suknia ma piękny kolor,ale rzeczywiście rękawy nieudane.
  Vitoria jak prawdziwa księżniczka,podoba mi się materiał.Spódnica u Maddie trochę zbyt szeroka i zdobiona,ale przecież jest księżniczką,tylko raz w roku może sobie pozwolić na tak bogatą kreację.W Connought Diamond Tiara wygląda prześlicznie.Z werdyktem kto najlepiej chyba będę musiała jeszcze poczekać: )
  Karolina Joanna

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie,nie podoba mi się suknia Sofii,zapięta pod szyję,wygląda trochę jak płaszcz.Zato uczesanie i tiara prześliczne.
  Karolina Joanna

  OdpowiedzUsuń
 19. Maddie ma tę tiarę co Vic na ślubie CP?

  OdpowiedzUsuń
 20. Victoria wygląda najlepiej, suknia Maddie może trochę przesadzona, ale coraz bardziej się do niej przekonuję. Sofia - fajnie że wybrała inną tiarę, ale ta suknia jest straszna. Wszystko psują te rękawy i brak? dekoltu. Królowa - brak słów, chyba największy zawód w tym roku.

  OdpowiedzUsuń
 21. Sofia okropnie. taka wazna uroczystośc a ona kompletnie nieelegancko i to upiecie też nie zaciekawe

  Maddie ładnie po buzi i śliczna tiara. dół sukni piękny. za to góra tragedia. marszczy się i wygląda na za duza, jakby nie zdążyli jej zawęzić. i też ten dół jest za strojny do takiej prostej góry

  Vic ok, ale ta świecące elementy to przesada. wieś tanczy i śpiewa normalnie.

  OdpowiedzUsuń
 22. w teleexpressie pokazywali mette marit i victorie!

  OdpowiedzUsuń
 23. Maddie jest księżniczka i ma "prawo" zakładać takie suknie. No bo kto inny państwie może sobie na coś takiego pozwolić? Tylko księżniczka!
  Jak dla mnie suknia sofi wygląda zdecydowanie za prosto. czy ona idzie na wiejska potancowke czy na noble? zero wyczucia

  OdpowiedzUsuń
 24. Victoria wygląd niesamowicie! Co za figura a w marcu urodziła dziecko! Przepięknie. Razem z Maddie jak dwie bajkowe księżniczki

  OdpowiedzUsuń
 25. Krolowa wygląda jak postarzona kula dyskotekowa. Zauważyłam że od jakiegoś czasu chce się na siłę odmlodzic kreacjami. Chyba nie podoba jej się to ze Maddie, vic i Sofia skupiają cała uwagę

  OdpowiedzUsuń
 26. Czy vic nie ma znów początków anoreksji. Ma tak wąsko spieta ta sukienke jakby chciała światu zakomunikować : patrzcie jaka jestem chuda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bez przesady. Victoria wygląda normalnie i zdrowo! Skąd takie pomysły, to dorosła kobieta i dba o siebie, ma do dyspozycji dietetyków, którzy cały czas o nią dbają. Schudła od porodu i wygląda teraz tak jak prze ciążą a nawet lepiej. Naprawdę nie popadajmy w paranoję, a to, że suknia jest obcisła o niczym nie świadczy :)

   Usuń
  2. Ja też nie widzę anoreksji, tylko zdrową, perfekcyjną figurę, której można zazdrościć! Victoria jest mądrą kobietą i nigdy nie popełniłaby po raz drugi takiego błędu. Zresztą Marlena napisała wyraźnie ma dietetyków, trenerów do dyspozycji to i figura idealna, a jak chce się pochwalić perfekcyjną figurą 9 miesięcy po porodzie to co w tym złego? To kobieta i młoda mama ma do tego pełne prawo! Grzechem byłoby ukrywać taką figurę

   Usuń
  3. Dlaczego dla kobiet takie ważne jest by były chude ? Jest dużo ważniejszych rzeczy w życiu niż bycie chuda.

   Usuń
  4. jakby jej zdjąć ten ciasno związany gorset to odzyskałaby kilka centymetrów :) w talii
   gorsety mają to do sibebie, że wyszczuplają

   Usuń
  5. Dlaczego tak ważne jest by mieć perfekcyjna figurę i się nia chwalić? Czyli gdyby miała więcej kraglosci to
   a) nie mogłaby się nimi chwalić
   B) nie mogłaby ubrać tak obcisłejak sukienki?
   Ah ten kult ciała szczupłego

   Usuń
  6. Przede wszystkim ma fantastycznego męża, który się o nią troszczy i kocha ją taką jaka jest. Dla mnie Vic wygląda jak szczęśliwa zdrowa kobieta :)

   Usuń
  7. W pełni się zgadzam KIRI10 grudnia 2016 17:31 Victoria ma normalną kobiecą figurę i tyle w temacie. Gorset zawsze dodatkowo wyszczupla.

   Usuń
 27. A ja mam odmienną opinię :/

  Żadna ze stylizacji mi się nie podoba :(

  OdpowiedzUsuń
 28. Victoria ma perfekcyjną figurę, wygląda tak promiennie! Przepiękna. Madeleine też świeżo, pięknie w tym kolorze! Po prostu idealnie. Sofia no cóż mogło być lepiej, ale tiara, kolczyki i fryzura piękne.

  OdpowiedzUsuń
 29. Victoria nie dość, że pięknie to i z głową! Suknia z ekologicznych materiałów, daje wspaniały przykład w Szwecji i na świecie, idealna następczyni tronu.

  OdpowiedzUsuń
 30. No i Madeleine jak by ją z bajki Disneya wyrwali, niezwykle pięknie

  OdpowiedzUsuń
 31. jaką sofia ma tiarę macie zdjęcia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest wyraźnie napisane w poście, pod koniec. Poza tym ktoś wstawił w komentarzu zdjęcie. W finalnej wersji posta będziecie mogli wszystko dokładnie zobaczyć :)

   Usuń
 32. Victoria obłędnie po prostu!! Uwielbiam te tiarę, zawsze miała do niej wyjątkowe suknie.
  Milka

  OdpowiedzUsuń
 33. Czy za krolem nie mial siedziec Daniel? A Victoria za krolowa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, miała. Jak widać w ostatniej chwili postanowiono to zmienić, czego osobiście się spodziewałam.

   Usuń
 34. Dlaczego ? (Się spodziewałas :-) ). W sumie trochę dziwne, że zmieniają ustalenia które juz ogłosili publicznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo to Victoria a nie Daniel jest następczynią tronu więc zawsze siedzi za królem podczas okazji takich jak ta, co ma odzwierciedlać linię sukcesji do tronu. Zrobili małe zamieszanie, ale myślę, że to był po prostu błąd ze strony organizatorów, który skorygował znawca protokołu na krótko przed uroczystościami.

   Usuń
 35. Madeleine najlepiej, najpiękniej, najcudowniej . Ale suknia Sofii to dla mnie niestety chyba największa dotychczasowa porażka

  OdpowiedzUsuń
 36. Victoria od razu widać kto tu jest przyszła królowa Madeleine ślicznie i Sofia w nowej tiarze jestem zachwycona 😀

  OdpowiedzUsuń
 37. Wspaniale się patrzy na Victorię i jej zachowanie, rozmowa z lewej i od razu rozmowa z drugiej strony. Pełna dyplomacja.

  OdpowiedzUsuń
 38. Victoria i Madeleine pięknie. Ciekawe czy będą zdjęcia z przyjęcia jak tańczą

  OdpowiedzUsuń
 39. Zjdecia dobrej jakości z bankietu już dawno są

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież Marlena też ogląda transmisję i chyba trochę trwa zanim doda zdjęcia na bloga :) jak widzisz gdzieś wcześniej zdjęcia to sobie tam oglądaj. Ja wolę chwilkę poczekać, a i tak jest wszystko bardzo, bardzo szybko i na bieżąco i przede wszystkim w jednym miejscu i po polsku :)

   Usuń
 40. Marlena podziwiam Cię! Kawał świetnej roboty! Jesteś wielka wspaniały blog :) nie ma lepszego! Dzięki Tobie zainteresowałam się SRK i zawsze będę Ci za to wdzięczna, teraz to moja ulubiona rodzina królewska.

  OdpowiedzUsuń
 41. A mnie Sofia nawet się podoba, gdyby dekolt sukni był troszkę głębszy byłoby ok.

  Victoria wygląda niesamowicie, po prostu jak królowa.

  Madeleine przepięknie, chociaż troszkę obszernie, ale jak prawdziwa księżniczka.

  OdpowiedzUsuń
 42. Madeleine pięknie i dla mnie wcale dół nie jest przesadzony w końcu jak Victoria miała chyba z dwa lata temu ubrane czerwona suknie nikt nie uważał ze przesadziła. W końcu są ksiezniczkami i im wolno. Madeleine pięknie wygląda w tej tiarze i w takim.upięciu włosów. Najpiękniejsza księżniczka pasują do niej takie pastelowe kolory. Sofia także mi się podobała bardzo ładna tiara i kolor sukni góra mogłaby być tylko inna. Victori suknia mi się nie podoba.

  OdpowiedzUsuń
 43. Victoria mi się nie podoba i to jej futerko.

  OdpowiedzUsuń
 44. Stwierdzam,że Victoria najlepiej.Wygląda po królewsku,suknia przypomina mi moją ukochaną El Khory z ślubu Madeleine,choć fakturę ma zupełnie inną.
  Maddie jak księżniczka.
  Tiara Victorii muszę przyznać pasuje lepiej Sofii i bardzo się cieszę,że jej została pożyczona.Zato suknia okropna niestety: (
  Karolina Joanna

  OdpowiedzUsuń
 45. Mam dziwne wrażenie,że w przyszłym roku dowiemy się o dwóch radosnych nowinach w SRK

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czemu ale może to tylko suknia sprawie takie wrażenie że Sofia wydaje mi się jakby była w ciąży ;)

   Usuń
  2. Jakie dwie nowiny? ;) mi się wydaje ze Sofia jest w ciąży juz przy poprzednim wyjściu tak uważałam i nadal tak uważam. Masie wygląda jak księżniczka z bajki ślicznie.

   Usuń
  3. Właśnie, jakoś tak dziwnie wygląda na twarzy, jakby jej blasku brakowało, tego czegoś. Może to będzie mała księżniczka :)

   Usuń
 46. Victoria wygląda przepięknie :) Dół sukni Madeleine przypomina mi kreację, którą Vic miała na sobie podczas przyjęcia przed swoim ślubem :) Kocham tiarę i upięcie włosów:) Generalnie obie wyglądają cudownie :) Sofia - podoba mi się kolor i materiał, ale krój jest straszny - te rękawy przypominają mi sutannę... Królowa ma z kolei na sobie bezkształtne "coś" :)

  OdpowiedzUsuń
 47. Vic, Sofia i Madde ładne kolory sukien, ale ich suknie mi się nie podobają. W tym roku podoba mi się tylko królowa.

  OdpowiedzUsuń
 48. Mam wrażenie jakbym zobaczyła namiastkę Maddie ze ślubu Victorii i to chyba nie tylko wina tiary, ale cała stylizacja poszła w jakimś takim hmmm... Disney'owskim kierunku - tak jak wtedy błekitne falbany. Niestety widać, że suknia była poprawiana - robi jakieś takie "niewykończone" wrażenie. Victoria - posągowa klasyka. Sofia- przepiękny kolor sukni, krój i fryzura początkowo mnie nie przekonały, ale w całej okazałości widać, że poszła w takie lekkie Art Deco - wszystko pasuje do siebie i moim zdaniem jest najpiękniej tego wieczoru

  OdpowiedzUsuń
 49. Ja mam może dziwne pytanie. Może gdzieś już o tym pisałas6ale dlaczego rodzina królewska jest tak dziwnie podzielona? Dlaczego np księżniczki nie idą w parze że swoimi mężami tylko z kimś innym?i siedzą też tak osobno?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tego wymaga protokół. Tak jak napisałam w poście rodzina królewska schodzi z laureatami nagród Nobla bądź małżonkami zdobywców i z tymi osobami zasiada przy stole. W przypadku Nobli rodzina królewska ma sprawić żeby wieczór był dla Noblistów niezapomniany, dlatego siedzą oni zawsze pomiędzy rodziną królewską, która przez cały wieczór zabawia ich rozmową. Tak samo jest na wszystkich dworach królewskich, co najwyżej małżonkowie siedzą na przeciwko siebie, chodzi oto, żeby podczas przyjęcia nawiązać kontakt z innymi osobami, każdy chciał poznać rodzinę królewską i takie bankiety i usadzenie są ku temu okazją.

   Oglądając transmisję i wywiady z rodzinami tegorocznych noblistów słyszałam jak każdy powtarzał, że jest "magicznie", "jest jak w bajce", "nie wierzę, że mogę poznać króla, królową, rodzinę królewską". Rodzina królewska ma właśnie stworzyć dla nich taką bajkę tego wieczoru i sprawić żeby na zawsze zapamiętali ten wieczór i poczuli się naprawdę docenieni.

   Usuń
  2. Dziękuję Ci bardzo za wyjaśnienie

   Usuń
  3. Wg mnie w tym roku było inaczej. Wczesniej gdy schodzili ze schodów to szła Victoria a za nią mąż, potem CP a za nim żona a potem Maddie i Chris. A w tym roku rodzeństwo szło pierwsze a małżonkowie na samym końcu. Daniel szedł dopiero za Maddie.

   Usuń
 50. Sofia mnie dziś oczarowała. Na każdym zdjęciu wygląda pięknie promiennie. A Maddie niczym prawdziwa księżniczka z bajki Disneya

  OdpowiedzUsuń
 51. Uwielbiam tą ekspresję u Vic i Maddie, widać, że siostry i obie strasznie sympatyczne i otwarte :)

  OdpowiedzUsuń
 52. Victoria moim zdaniem znowu przesadziła :/ Po Królewsku, ale Królową to ona jeszcze nie jest. Plus za wybór H&M.
  Maddie po raz kolejny zachwyciła.
  Sofia też ładnie, ale mam wrażenie, że nie jest do końca zadowolona ze swojej figury po ciąży.

  Chris 3 lata po ślubie jeszcze hymnu si nie nauczył :/

  OdpowiedzUsuń
 53. Czym Vic ma wypchany ten kok? Podobnie jak na ślubie Maddie. To takie dziwne i nienaturalne, aż nieładne

  OdpowiedzUsuń
 54. Świetna robota, super wieczór !!!
  Milka

  OdpowiedzUsuń
 55. Marleno jestem bardzo ciekawa ile miałaś dzisiaj wejść? :) Podzielilabys się ze mną ta informacja?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niespełna 10 tysięcy :) dzisiaj już od rana jest juz na pół tysiąca, wiec może będzie jeszcze więcej niż wczoraj :)

   Usuń
 56. Teraz mogę ocenić na chłodno i stwierdzam, że najbardziej podobała mi się stylizacja Victorii. Bardzo ładnie wyglądała. Sofia również pięknie, tylko wybrałabym inne zakończenie rękawów. Kolor zielony bardzo do niej pasuje. Madeleine też ładnie - ja bym nie wybrała takiego dołu sukni, ale do niej pasuje. Królowa - sama nie wiem.

  OdpowiedzUsuń
 57. Najbardziej podobają mi się stylizacje Księżniczek Victorii i Madeleine pięknie wyglądają.Suknia królowej Sylwii nie zachwyca mnie ale dzisiejsza stylizacja Sofii jest okropna nie wieże własnym oczom,że się na coś takiego zdecydowała na tak ważną uroczystość.DW:)

  OdpowiedzUsuń
 58. Madeleine ślicznie jak zawsze. Najpiękniejsza księżniczka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda tylko że dobrala sobie takiego faceta.... Chris wydaje się najmniej sympatyczny i nie wiem co ona w nim widzi

   Usuń
  2. Denerwują mnie takie opinie, bo przecież my go nie znamy... Co najmniej dziwna opinia no i nie ocenia się książki po okładce.

   Usuń
  3. To chyba jej sprawa kogo wybrała. Najważniejsze, że jej pasuje i ją kocha a ona jego. To, że nie uśmiecha się sztucznie do mediów nie oznacza, że jest niesympatyczny. Niektórzy zawszę przeczepią się do rodziny Maddie jak nie do Leonore to do Chrisa i tak w kółko.
   I jak mam wybierać o wiele bardziej z wyglądu podoba mi się Chris niż Daniel. A charakteru nie oceniam, bo nie znam osobiście ani jednego ani drugiego.

   Usuń
 59. Moim zdaniem najlepiej dziś wyglądała Sofa, bo ne odwracała uwagi od gości, których sukces świętowano.
  Victoria ujdzie. Na pewno lepiej niż w czerwonej, która była obrzydliwa.
  Nic dziwnego, że suknia nie podobała się Maddie, bo wygląda jakby składała się z bluzki i spódnicy, które nie mają ze sobą nic wspólnego, a dół wygląda ciężko.

  Szkoda, ze Chris jeszcze nie nauyczył się hymnu. Tyle to chyba może zrobić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie jest szwedem, więc hymnu nie śpiewa
   czy ty też śpiewasz hymny innych Państw???

   Usuń
  2. Albo może po prostu nie lubi i nie umie śpiewać :)

   Usuń
  3. Zapomniałam dodać, że biżuteria cameo jest cudowna, zdecydowanie mój ulubiony królewski zestaw. Cieszę się, że Victoria zdecydowała się ją założyć i mam nadzieję, że może niedługo zobaczymy ją też w tiarze cameo.

   Usuń
  4. Kara 11 grudnia 2016 12:44 --> Marsyliankę i "god Save The Queen" znam :P
   Nie mniej nie chodzi o mnie, a o męża Księżniczki, który bierze udział w Świętach państwowych i takich uroczystościach jak Noble. Wypadałoby by nauczył się chociaż hymnu kraju żony.

   Usuń
 60. Przypadkiem usunęłam trzy komentarze, które wpadły do spamu.

  Co do usadzenia Victorii i Daniela, siedzą przy jednym stole, które jest długi na 47 metrów, o czym napisałam w poście :) jedynie grafika udostępniona przez Fundację Nobla została podzielona na dwie części. Również na zdjęciach w poście wyraźnie widać, że 88 najważniejszych gości siedzi przy jednym stole. W tym przypadku nic się nie zmieniło siedzą tak od 2010 roku :)

  OdpowiedzUsuń
 61. Dobrze to ujęłaś rodzina królewska ma tworzyć bajkę, a Maddie i Victoria właśnie ją wczoraj zrobiły :)

  OdpowiedzUsuń
 62. Ciekawa jestem jak wybierana jest biżuteria na taki wieczór? Panie siadają i wybierają razem czy obowaiązuje zasada kto pierwszy ten lepszy i co sobie "zaklepie"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W dużym stopniu to damy dworu dobierają biżuterię znając preferencje pań. Tiary dobierane są do kreacji, więc raczej nie zdarza się żeby dwie chciały założyć tą samą tiarę, bo najzwyczajniej nie pasują do kreacji :)

   Usuń
 63. Madeleine najlepiej! Te świecące sukienki Silvii i Vic jak dla mnie na nie.

  OdpowiedzUsuń
 64. Czy macie jakieś typy że ktoras z księżniczek może być w ciąży? Albo będzie w najbliższej przyszłości?

  OdpowiedzUsuń
 65. Cudownie opisane.Mogłabyś taki artykuł z powodzeniem napisać do gazet i byłabyś lepsza niż wielu dziennikarzy.Szczegółowe,sprawdzone informacje,piękny języka, przede wszystkim nie ma błędów.
  Gratulacje,Marleno,będziesz świetną dziennikarką!
  Karolina Joanna

  OdpowiedzUsuń
 66. http://wiadomosci.onet.pl/ciekawostki/europejskie-monarchie-ile-wiesz-o-wspolczesnych-krolestwach-quiz/kvw0rb :)))

  OdpowiedzUsuń
 67. Marlena po raz kolejny jestem zachwycona Twoim blogiem i praca, ktora w niego wkladasz. Podziwiam Cie bardzo!!!:)
  Pozdrawiam
  Gosia

  OdpowiedzUsuń
 68. czy dzisiaj nie ma jakiejś kolacji dla noblistów??
  w zeszłym roku była, Sofia miała szarą sukienkę- jeśli dobrze kojarz e

  OdpowiedzUsuń
 69. Suknia Maddeleine to porażka. Wygląda jak złożona z bluzki - swoją drogą za duże, i spódnicy, która jest zbyt ciężka i Maddie ją wlecze, a ledwo idzie. Nic dziwnego, że jej się nie podobała.

  OdpowiedzUsuń
 70. Z racji pobytu w Wiedniu przegapiłam cały weekend z noblem ale Maddie wygląda fantastycznie. Promienieje

  OdpowiedzUsuń
 71. mMoim zdaniem suknia Victorii choć ze śliczie zdobionego materiału ma zły krój i jest ciut za mała dla naszej księżniczki. Suknia Sofii ma bardzo ciekawy krój, kolor też nie jst zły, jednak materiał powinien być matowy. A Maddie to taki trochę żółty ptak z ulicy Sezamkowej. Patrząc na tą suknię wydaje się toporna. Dół nie pasuje do góry. Rękawy chyba za długie.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.