Oficjalne zdjęcie całej rodziny królewskiej + Podsumowanie roku

2016/12/31


 Anna-Lena Ahlström / kungahuset.se


Kolejny rok dobiega końca, już w przyszłym miesiącu Swedish Princesses Blog będzie świętować trzecie urodziny. Czas leci nieubłaganie, a z każdym miesiącem tego roku Szwedzka Rodzina Królewska zapewniała nam wszystkim coraz więcej wrażeń. W dzisiejszym poście prześledzimy po raz drugi najważniejsze wydarzenia mijającego roku. Mijający rok rodzina królewska jak zawsze kończy publikacją nowej fotografii całej rodziny, tegoroczną możecie zobaczyć wyżej, tak jak przed dwoma laty wykonane zostało podczas letnich wakacji w Solliden. Jak każdego roku dwór królewski opublikował szczegółowe podsumowanie roku na stronie internetowej (KLIK), ja zapraszam Was do krótkiego podsumowania najważniejszych wydarzeń.


Z całą pewnością dwoma najbardziej zapamiętanymi wydarzeniami 2016 roku pozostaną narodziny dwóch książąt w odstępie zaledwie kilku tygodni. Książę Oscar i książę Alexander momentalnie zaskarbili sobie nasze serca!Książę Oscar, który przyszedł na świat 2 marca 2016 roku. "Dziś wieczorem urodził się ważący 3 655 gramów i mierzący 52 centymetry mały chłopiec (...) Nie miałem jeszcze czasu, aby myśleć nad tym jak to jest być ojcem dwójki dzieci. Ale to zdecydowanie wspaniałe uczucie".

Najmłodszy wnuk pary królewskiej, książę Alexander urodził się 19 kwietnia. Książęca para nie znała płci dziecka, "to była decyzja, którą podjęliśmy na samym początku.
Chcieliśmy mieć wielką niespodziankę. (...) Dla mojej żony i mnie to wspaniały dzień, pełen emocji. Słowa nie są w stanie wyrazić emocji. (...) Widzieć to co przeszła Sofia to wspaniałe uczucie i podziw dla tego co kobieta wytrzymuje w trakcie porodu."

Mnie osobiście zawsze najbardziej cieszą okoliczności podczas, których możemy zobaczyć najmłodszych członków rodziny królewskiej. Taką sposobność zapewniły nam chrzciny księcia Oscara w maju i chrzest księcia Alexandra we wrześniu. W końcu nie często możemy zobaczyć dzieci, a szczególnie księżniczkę Leonore i księcia Nicolasa.
Ponadto księżniczka Leonore na początku czerwca odbyła swoje pierwsze oficjalne wyjście. Wraz z rodzicami dziewczynka odwiedziła swoje księstwo, Gotlandię. Głównym punktem programu było spotkanie z kucykiem, Heidi, którego mała księżniczka otrzymała z okazji chrztu.

svenskdam

Największym wydarzeniem medialnym były jednak 70 urodziny króla. Wielka feta trwała przez kilka dni, jednak największe uroczystości zaplanowano na dzień urodzin monarchy, 30 kwietnia. Z tej okazji do stolicy Szwecji przylecieli członkowie rodzin królewskich i książęcych z Bawarii, Belgii, Bułgarii, Danii, Hiszpanii, Holandii, Japonii, Jordanii, Liechtensteinu, Monako, Niemiec, Norwegii, Rumunii i Serbii.

expressen

6 czerwca w Szwecji odbyło się Święto Narodowe. Jak każdego roku wzięła w nim udział cała rodzina królewska,  książęca rodzina opublikowała wiosenną sesję wraz z najlepszymi zyczeniami od księżniczki Estelle i księcia Oscara, a książę Carl Philip i księżna Sofia otworzyli bramy Zamku Królewskiego tym samym prezentując swojego synka Szwecji.


Ponadto Rodzina Królewska wzięła udział we wręczeniu Polar Music Prize, a książę Carl Philip zabrał żonę i synka na Stenhammardagen do Södermanland.

Nie zapominajmy, że w czerwcu para królewska świętowała 40 rocznicę ślubu. 19 czerwca królewscy małżonkowie postanowili spędzić jedynie z najbliższymi w swojej letniej rezydencji na Olandii. W udzielonym kilka tygodni temu wywiadzie król zdradził jak zaprosił przyszłą żonę na pierwszą randkę. Nie od dziś było wiadomo, że zrobił to podczas przyjęcia w trakcie IO w Niemczech, podczas drugiego "spotkania z Silvią Sommerlath. W rozmowie z hiszpańskim Hola monarcha zdradził, że podczas bankietu poprosił obsługę, aby kobieta, która obsługiwała podczas otwarcia IO w sekcji dla VIPów przyniosła mu kieliszek wina. Nie było to zadanie należące do obowiązków Silvii, jednak musiała to zrobić, aby nie urazić przyszłego króla Szwecji. Wówczas Carl Gustaf zebrał się na odwagę i dyskretnie zaprosił przyszłą żonę na kolację i tańce.

"Zawsze współpracujemy. Jesteśmy bardzo blisko siebie, mamy czasu na przedyskutowanie spraw w samochodzie, rozmawiamy o ludźiach, których spotkaliśmy. Jesteśmy wsparciem dla siebie nawzajem. Mamy różne punkty widzenia, zawsze pozwala nam to porównać i dojść do prawidłowego wniosku "- król Karol XVI Gustaw.


Jak dobrze wiecie, mam swoje dwa ulubione wydarzenia w Szwedzkiej Rodzinie Królewskiej, pierwszym są Noble, drugim Victoriadagen, czyli urodziny Następczyni Tronu. W tym roku szczególne, bo zadebiutował na nim książę Oscar.

svenskdam

W przeciągu roku księżniczka Victoria odbyła dwie podróże do Stanów Zjednoczonych i Włoch. Z kolei książę Carl Philip i księżna Sofia złożyli dwie wizyty regionalne w Dalarna i Värmland. Celem pierwszej wizyty pary było odsłonięcie ławki na tarasie widokowym rezerwatu Hykjeberg. Wizyta w Księstwie Värmland odbyła się na zaproszenie gubernatora prowincji.

svenskdam

W grudniu odbyło się tradycyjne wręczenie nagród Nobla. Jak co roku wzięła w nim udział cała rodzina królewska. Następnego dnia, już na Zamku Królewskim, odbył się bankiet na cześć Noblistów wydany przez króla. Swoje oficjalne obowiązki w większości rodzina królewska zakończyła wraz z posiedzeniem Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk, 20 grudnia.

aftonbladet

Grudzień był szczególnie pracowity dla Następczyni Tronu i jej męża. Wizyta we Włoszech okazała się sukcesem, a zaraz po powrocie z niej opublikowany został filmik z pozdrowieniami świątecznymi. Tegoroczne nagranie choć dla niektórych mało świąteczne ma ogromny wyraz symboliczny. Pokazuje normalną, szczęśliwą rodzinę i kierunek w którym zamierza iść przyszła królowa wraz z mężem.

Obecnie rodzinę królewską czeka jeszcze kilkanaście dni ferii. Do swoich obowiązków wrócą prawdopodobnie około połowy stycznia. Jak na razie tylko król wróci do obowiązków 10 stycznia, reszta rodziny ma jak na razie pusty kalendarz na najbliższy czas. Jedynie książę Carl Philip i księżna Sofia odbędą spotkanie zarządu fundacji 30 stycznia.


Statystyki:

We wrześniu na blogu wybiło 2 miliony wyświetleń! Od tego dnia na blog zajrzało ponad 350 tysięcy osób. Najczęściej czytanym i komentowanym postem tego roku był Chrzest księcia Oscara, na drugim miejscu znalazło się wręczenie Nagród Nobla z tego miesiąca, a na trzecim chrzest księcia Alexandra. Warto wspomnieć, że od dni założenia bloga na blogu zostawiliście 20 tysięcy komentarzy. 

Co nas czeka w przyszłym roku?

Możemy się spodziewać pierwszego oficjalnego wyjścia księcia Nicolasa! Z pewnością u progu lata, kiedy książęca rodzina przyleci do Szwecji na Święto Narodowe i letnie wakacje, mały książę zadebiutuje u boku rodziców w swoim księstwie. Przyjęło się to w 2014 roku, kiedy księżniczka Estelle odwiedziła swoje księstwo, i potwierdziło w czerwcu tego roku, kiedy Księżniczka Leonore odwiedziła Gotlandię.

Największym wydarzeniem z całą pewnością będą 40 urodziny Victorii. Już teraz potwierdzono, że obchody będą miały miejsce na Olandii (spekuluje się, że pewna część obchodów odbędzie się również w Sztokholmie). Ma to być największe Victoriadagen w historii. Ma przebić nawet 30 urodziny przyszłej królowej, na które przybyli goście z innych domów królewskich. Możemy się więc spodziewać obecności gości z zagranicy!

Ponadto król Harald w maju świętował będzie 80 urodziny, obchody zostaną połączone z urodzinami królowej Sonji. Już teraz norweskie media podały, że zaproszono 60 przedstawicieli innych domów królewskich i książęcych. Możemy spodziewać się największej reprezentacji z dwóch skandynawskich krajów - Danii i Szwecji. Osobiście jestem bardzo ciekawa jak do reprezentacji Szwecji podejdzie rodzina królewska. Zawsze podczas uroczystości w Danii czy Norwegii reprezentacja SRK jest bardzo liczna, a przynajmniej była jeszcze kilka lat temu. Także reprentacje z Norwegii w Szwecji zawsze są bardzo liczne (w końcu na urodziny króla w kwietniu miała przybyć para królewska, książę Haakon i Księżna Mette-Marit oraz Księżniczka Martha Louise i Ari Behn, niestety z powodu katastrofy do Szwecji przybyła jedynie Martha Louise i Ari).

Nie zapominajmy o 50 urodzinach króla Willema Alexandra.  Możliwe, że para królewska lub, osobiście myślę, Victoria i Daniel polecą do Holandii na uroczystości. Co prawda książęca para opuściła 40 urodziny królowej Maximy, ale myślę, że tym razem małżonkowie mogą polecieć do Amsterdamu.

Moja lubiona część, jakie wydarzenia są Waszymi ulubionymi oraz czego w związku z SRK spodziewacie się w przyszłym roku? 

14 komentarzy

 1. To zdjęcie będzie moim absolutnie ulubionym srk.Madeleine wygląda bajkowo.Cudownie zobaczyć wszystkie maleństwa razem-Carl Gustav i Sylvia mają piękną gromadkę wnuków.Ale Beatrix,Małgorzata i iHenrik,Elżbieta i Filip,Juan Carlos i Sofia-mają jedno wspólne-ośmioro wnuków.Myślę,że królowie w Szwecji też nie moga z tą tradycję zerwać.Ale tak na serio to myślę,że w tym roku co najwyżej pod koniec mogą ogłoscić ciążę Madddie.
  Najbardziej zapamiętałam dwa piękne chrzty książąt.Jeszcze do dziś nie mogę uwierzyć,że zgadłam narodziny dwóch chłopców.
  Największym pozytywnym zaskoczeniem była dla mnie letnia sesja zdjęciowa.
  Karolina Joanna

  OdpowiedzUsuń
 2. To zdjęcie jest przepiękne :) Alex wygląda jak laleczka ;)
  Ten rok był zdecydowanie udany dla SRK.

  OdpowiedzUsuń
 3. Śliczne to nowe zdjęcie, tak jak przypuszczałam jest bardziej naturalne :)
  Z tego roku z całą pewnością nie zapomnę narodzin i chrzcin Oscara, 70. urodzin króla i pierwszego wyjścia Leonore.

  OdpowiedzUsuń
 4. To nie hejt: popraw proszę "rzyczenia od Estelle" bo trochę razi w gałki :) A blog zdecydowanie ukochany, ulubiony i sprawdzany nawet kilkanaście razy dziennie :) Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku!

  OdpowiedzUsuń
 5. Najbardziej zapamiętam narodziny i chrzciny chłopców. A co do moich przewidywań, to któraś z pań będzie w ciąży ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziewczyny,
  Na wszystkie dni Nowego Roku
  Życzę wiary w sercu i światła w mroku.
  Obyście jednym krokiem mijały przeszkody.
  Byście czuły się silne!
  Ania

  Nowe zdjęcie urocze, najbardziej podoba mi się Estelle :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tylko Carl ma wolne ręce :) my też nie chcieliśmy znać płci naszego dziecka, wspaniała niespodzianka na koniec :)

  Szczęśliwego Nowego Roku :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękne zdjęcie. Dla mnie najważniejszymi wydarzeniami były urodziny króla, urodziny Victorii, narodziny obu książąt i ich chrzty, a potem wręczenie nagród Nobla. Trudno wybrać jedno wydarzenie.

  W przyszłym roku najciekawsze będą chyba urodziny Victorii, chociaż trudno przewidzieć, co jeszcze się zdarzy.

  OdpowiedzUsuń
 9. piękne zdjęcie bardzo podoba mi sie fryzura Sofi,zreszta Sofia pięknieje z każdym dniem

  OdpowiedzUsuń
 10. Nicolas mnie zachwycił na tym zdjęciu śliczny jest. No i oczywiście Maddie i Carl przepięknie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Piękne zdjęcie uważam,że wszyscy wspaniale wyglądają.Dla mnie najważniejszymi wydarzeniami minionego roku są urodziny króla,chrzciny księcia Oskara,wręczenie nagrody Nobla oraz debiut księżniczki Leonore.
  Szczęśliwego Nowego Roku 2017!!!
  Danka

  OdpowiedzUsuń
 12. Ulubione wydarzenie narodziny chłopców, a także każde wystąpienie Leonore.
  W tym roku będę czekać na oficjalne wyjście jej braciszka - Nicolasa
  A co się przydarzy innym panującym rodzinom zapraszam do mnie : http://mbdkbernadotte.blogspot.com/2016/12/mysli-2017-zyczenia.html Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Szkoda, że Para Królewska na zdjęciu taka nieuśmiechnięta. Król nie straciłby swojego majestatu, gdyby się uśmiechnął, albo wziął na kolana wnuczkę.

  OdpowiedzUsuń
 14. Chłopcy prześlicznie się prezentują na tym zdjęciu. Nicolas z paluszkiem w buzi jest uroczy.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.