Kungliga dop - w oczekiwaniu na książęce chrzciny

2017/11/29

 
Erika Gerdemark / kungahuset

Aż ciężko uwierzyć, ale już pojutrze odbędzie się chrzest księcia Gabriela! W dniu swojego chrztu najmłodszy wnuk pary królewskiej będzie miał trzy miesiące.

 O której godzinie odbędzie się chrzest? Transmisja telewizyjna i LIVE Blog

Tradycyjnie chrzest rozpocznie się w samo południe w Kaplicy Pałacu Drottningholm. Live Blog z chrztu rozpocznie się już o 10:40, z kolei transmisja telewizyjna prowadzona przez SVT o 11.30. Mam nadzieję, że w tym dniu będziecie tutaj razem ze mną!

Kto pojawi się na chrzcie?

Oczywiście cała rodzina królewska wraz z dziećmi, które z całą pewnością przyciągną dużo uwagi!

 svenskdam

Lista rodziców chrzestnych

Musimy na nią jeszcze trochę poczekać, dwór podaje ją w dniu chrztu lub na dzień przed. Możliwe więc, że już jutro ją poznamy! Oczywiście nie obywa się bez spekulacji, jeśli tradycji stanie się zadość na liście powinna znaleźć się księżniczka Madeleine oraz Sara Hellqvist (młodsza siostra księżnej). Poza tym sugeruje się Fridę Vesterberg - Sofia i Frida są w bliskich relacjach od kilkunastu lat i razem stworzyły Project Playground. Możliwe, że na jednego z ojców chrzestnych wybrany został Oscar Kylberg - dobry przyjaciel z którym książę Carl Philip prowadzi swoją firmę Bernadotte&Kylberg. Z najbliższej rodziny oprócz księżniczki Madeleine typuje się jednego z synów księżniczki Christiny, w tym wypadku na prowadzenie wysuwa się Gustaf Magnuson (jest również ojcem chrzestnym księcia Nicolasa, Victor - najmłodszy z trójki dzieci Christiny jest ojcem chrzestnym Alexandra) możliwe również, że będzie to Oscar (średni z braci). Na jednego z ojców chrzestnych typuje się także Patricka Sommerlath. Madeleine i Carl Philip są rodzicami chrzestnymi jego dwóch córek - bliźniaczek Analis i Chloe. Patrick jest już ojcem chrzestnym księżniczki Leonore. Najprawdopodobniej książę będzie miał pięcioro rodziców chrzestnych, tak jak jego starszy brat. Jak myślicie, kto może znaleźć się na liście rodziców chrzestnych?

Monogram i herb

Jakiś czas temu dwór opublikował oficjalny monogram i herb księcia. Herb został zaprojektowany przez Henrika Dahlströma, heraldyka z Riksarkivet. Z kolei monogram stworzył Vladimir A. Sagerlund.

  

Od średniowiecza królowie i książęta mają herby w formie rzeźbionej lub malowanej z symbolami dla kraju. Herby członków Szwedzkiej Rodziny Królewskiej od wieku zachowują pierwotną formę z czasów Karla Knutssona Bondesa z połowie XIV wieku. Tradycyjnie w herbie znajduje się symbol Szwecji i monarchii - trzy korony.

Dress Code

Tradycyjnie Panie będą nosić nakrycia głowy. Wszyscy zastanawiają się jak będą wyglądać stylizacje Pań. Jedno jest pewne po  czterech praktycznie letnich chrztach i jednym jesiennym czeka Nas urozmaicenie w postaci zimowych stylizacji. Osobiście bardzo się na to cieszę, ale również obawiam jak z tym zadaniem poradzą sobie styliście Pań. Osobiście przypuszczam, że mogą mieć na sobie sukienki lub komplety, a nakrycia wierzchnie nałożą dopiero opuszczając Kaplicę, coś takiego miało miejsce kiedy książę Bertil i księżna Lilian zawarli związek małżeński w Kaplicy Pałacu Drottningholm. Tak samo zrobiły Victoria i Sofia przy okazji 70 urodzin króla w 2016 roku. Przy tej samej okazji księżniczka Madeleine miała już na sobie płaszcz.

Inne informacje

Książę Gabriel będzie miał na sobie tradycyjną szatę noszoną przez wszystkie królewskie dzieci od 1906 roku. Szata noszona przez małą księżniczkę czy księcia na każdym dworze panującym ma długą historię. Szwedzki strój pierwszy raz był noszony 15 czerwca 1906 roku, przez księcia Gustawa Adolfa, ojca króla Karola XVI Gustawa. Została uszyta z bawełny, koronki z Valenciennes, kremowo-różowej satyny i jedwabiu. Istnieje także jedwabny płaszcz na którym wyszyto niemal wszystkie imiona królewskich dzieci, które były chrzczone w tych szatach. Jest on noszony nieczęsto ze względu na fakt, że najczęściej chrzciny odbywają się w okresie letnim. Po raz pierwszy, i na tą chwilę jedyny w tym pokoleniu nosił go książę Nicolas. W związku z tym, że chrzest księcia Gabriela odbywa się zimą z całą pewnością płaszczyk zobaczymy ponownie.

 svenskdam

Zgodnie z tradycją książę zostanie ochrzczony woda ze źródła znajdującego się na Olandii. Tradycję wprowadziła para królewska, a tą wodą zostały ochrzczone dzieci pary, Victoria, Carl Philip i Madeleine, a teraz także wszystkie wnuki pary królewskiej.

Chrztu, w Kaplicy Pałacu Drottningholm, udzieli księciu emerytowany arcybiskup Anders Wejryd, Bishop and Chief Court Chaplain Dr. Johan Dalman and Court Chaplain and Rector of the Royal Court Parish Michael Bjerkhagen. Podczas nabożeństwa nie zabraknie biskupa i zarazem kapelana Akademii Królewskiej Johana Dahlmanem oraz kapelana królewskiego Michaela Bjerkhagen. Na ceremonii zabraknie obecnej arcybiskup Antje Jackelén, która jest obecnie w długo planowanej podróży.

Z powodu zimy dwór królewski zadecydował, że książęca para z dziećmi, rodzice chrzestni oraz goście zaproszeni na chrzest księcia Gabriela przejdą krótszą drogą (na powyższym zdjęciu zaznaczona na niebiesko). Dwór nie wyklucza, że z powodu złej pogody przejście w ogóle nie będzie miało miejsca. Wszystko zależy jednak od temperatury i śniegu, który może spaść do tego czasu.

Zgodnie z tradycją w Pałacu odbędzie się przyjęcie i obiad w którego trakcie książę będzie odpoczywał w historycznej kołysce Karola XV. Zostanie ona wykorzystana ponownie w przyszłym roku przy okazji chrztu trzeciego dziecka księżniczki Madeleine i Christophera O'Neill. Co ciekawe następcy tronów (tak więc w 2012 roku Estelle) są układani w innej kołysce. Razem z kołyską na środku sali ustawiane jest podium, rodzice stoją przed kołyską i odbierają prezenty dla swojego dziecka, każdy z gości może podejść do kołyski i obejrzeć małego członka rodziny królewskiej.

7 komentarzy

 1. To rzeczywiście już za 2 dni, ależ szybko leci czas. Jestem ciekawa wszystkiego, szczególnie stylizacji :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Viktoria raczej nie lezała w innej kołysce, bo w momencie chrztu nie była jeszcze następczynią tronu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że Victoria była wtedy następczynią tronu. Pierwszeństwo utraciła dopiero po narodzinach brata.

   Usuń
  2. Anonimowy 2: co za bzdury... Z tego co piszesz wynika wiec, że nastepca tronu jest wiec nadal Carl Philip.... A to on utracił ten przywilej na rzecz Victorii w 1979... Czyli kiedy Vic miała już dwa lata. Odsylam choćby do Wikipedii. Den_daer_flickan

   Usuń
 3. Dla mnie jest pewne, że na liście rodziców chrzestnych jest Madeleine i Sara, oraz stawiam na Fridę i Oscara 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Piątek zapowiada się ekscytujaco chrzest Gabriela pierwsze wyjście Meghan mam nadzieję że pogoda dopisze i rodzina krolewsks przejdzie chociaż tą krótsza trasą
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
 5. A dopiero się urodził.Pamiętam dokładnie jak ogłoszono jego imiona,w tym samym czasie,co ciążę księżnej Kate. A ile przez ten okres się jeszcze wydarzyło:)
  Chrzestni :Maddie, Sara,Frida, Oscar Kylberg i Gustav Magnusson.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.