Jak nosić ordery i królewskie odznaczenia?

2018/02/13

Embed from Getty Images

Nigdy noszenie orderów i szarf nie jest przypadkowe. Każda część odznaczeń ma swoje miejsce, które nie może zostać zmienione z jakiegokolwiek powodu. Szarfę tradycyjnie (w większości krajów) nosi się na prawym ramieniu z orderem przypiętym na lewym biodrze i gwiazdą w talii lub klatce piersiowej. To na którym ramieniu nosi się szarfę zależy od kraju. Dla przykładu szarfę Orderu Serafinów tradycyjnie nosi się na prawym ramieniu z Orderem przypiętym na lewym biodrze. Poniżej księżna Sofia na bankiecie na cześć Prezydenta Islandii w styczniu. Księżna otrzymała swoje pierwsze zagraniczne odznaczenie - Order Sokoła Islandzkiego, szarfę tego orderu nosi się jednak na lewym ramieniu, nie zmienia to jednak położenia Orderu Serafinów na lewym biodrze, Order Sokoła Islandzkiego został również przypięty  na lewym biodrze nad Orderem Serafinów. Choć noszenie szarf może zmienić się ze względu na kraj ordery i gwiazdy zawsze przypina się z lewej strony.

Embed from Getty Images

Panie w Szwecji zawsze noszą Order Rodziny Królewskiej, czyli brosze z wizerunkiem monarchy na lewej piersi. Nie zmienia się to w zależności od przypięcia szarfy. Sposób przypinania dość ciężkich orderów i gwiazd jest tajemnicą pracownic dworu. W ostatnim czasie zdradzono, że często podkłada się dodatkową warstwę materiału w miejscu gdzie zostanie przypięte odznaczenie, aby mogło się utrzymać na dość cienkich i lekkich materiałach sukien oraz zwyczajnie ich nie uszkodzić.
Powyżej  możemy zobaczyć Madeleine, Sofię i Victorię. Panie nosiły oczywiście order Serafinów, a szarfę tradycyjnie odpięły ozdobnymi broszkami. W przypadku ostatniego bankietu na cześć Prezydenta Islandii księżna Sofia nie musiała przypinać ozdobnej broszki ze względu na Order Rodziny Królewskiej, który przy okazji podtrzymywał również szarfę. Bardzo często panie przypinają również mniejsze broszki z tyłu, aby szarfa lepiej się trzymała i nie zawadzała. 


Kolejnym ważnym pytaniem jest oczywiście, kiedy nosić jakie odznaczenia? Jeśli podczas bankietu/uroczystości nie ma zagranicznych gości z krajów, których odznaczenia posiadają członkowie rodziny królewskiej, tradycyjnie nosi się najwyższe krajowe odznaczenie. W przypadku Szwecji jest to więc Order Serafinów. Można również nosić inne krajowe odznaczenia, co robią jednak tylko mężczyźni. Jeśli jest to wizyta z zagranicy lub członek rodziny królewskiej odwiedza zagraniczny kraj oczywiście che uszanować gospodarzy. Dlatego też, jeśli już posiada lub otrzymał właśnie wysoki rangą order danego kraju właśnie to jego zakłada. Jeśli odznaczenia danego kraju nie posiada, zakłada najwyższe krajowe (ojczyste) odznaczenie jakie ma. 

Embed from Getty Images

Powyżej zdjęcia ze ślubu Victorii i Daniela. Goście noszą oczywiście odznaczenia szwedzkie. Król Albert i królowa Paola noszą Order Serafinów (król Belgów nosi łańcuch orderu Serafinów tak jak i nosił go król Carl Gustaf i książę Carl Philip). Co ciekawe i niestety nie wyjaśnione, również następcy tronów Willem Alexander i Felipe (obecni królowie) oraz książę Frederik nosili Ordery Serafinów! Nie zostało jednak określone dlaczego mogli nosić najwyższe szwedzkie odznaczenie. Możliwe więc, że chociaż oficjalnie dokumenty mówią o głowach państw mogą je otrzymać również bezpośredni Następcy Tronów. (tak jak i norweskie najwyższe odznaczenie, które mają następcy tronów) Maxima, Mary i Mette-Marit noszą Order Zakonu Gwiazdy Polarnej wraz z niebieskimi szarfami z żółtym wykończeniem na prawym ramieniu. Jako, że jest to ich najwyższe szwedzkie odznaczenie.  Zarówno Letizia z Hiszpanii jaki i Guillaume z Luksemburga nie posiadali szwedzkich odznaczeń w tamtym czasie (przypuszczam, że nadal nie posiadają, w przeciągu ostatnich siedmiu lat nie było wizyty państwowej z tych państw do Szwecji, ani Szwecji do tych państw) dlatego też nosili najwyższe odznaczenia swoich państw.

Embed from Getty Images

Wcześniej już wspominany król Albert II nie nosił szarfy orderu Serafinów, a jedynie łańcuch, tak samo postąpił król Harald z Norwegii. Zdecydował się założyć łańcuch Orderu Serafinów, co pozwoliło mu założyć szarfę Orderu św. Olafa z Norwegii. Najprościej mówiąc noszenie łańcucha zwalnia z noszenia szarfy (na ślubie Victorii zrobili tak król Carl Gustaf, książę Carl Philip i król Albert z Belgii - nosili tylko łańcuchy) lub pozwala na noszenie szarfy innego odznaczenia na przykład najwyższego rangą orderu własnego kraju (co zrobił król Harald). W pasie norweski monarcha nosił oczywiście gwiazdy Orderu Serafinów oraz Orderu św. Olafa. W ciekawy sposób szarfę orderu Serafinów nosił król Grecji Constantin. Jest to  rzadko wykorzystywany sposób noszenia szarfy, ale jak najbardziej poprawne.

Ułożenie orderów nigdy nie jest przypadkowe. Tradycyjnie określa się je według rangi odznaczenia. Ordery otrzymuje się najczęściej przy okazji podróży zagranicznych i są one darowane w trakcie oficjalnej wymiany prezentów. W wielu krajach moment wymiany prezentów ma charakter oficjalny, w Szwecji jest to jednak okazja prywatna - nie ma na nią wstępu prasa. Ilość posiadanych orderów zależy od ilości okazji podczas, których można je otrzymać, czyli na przykład tego w ilu wizytach państwowych uczestniczył członek rodziny królewskiej czy głowa państwa. Oczywiście nie przy każdej wizycie państwa nadają ordery swoim gościom, czy goście swoim gospodarzom. 

Embed from Getty Images

Powyżej urodziny króla Haralda i królowej Sonji w maju ubiegłego roku. Na uroczystym bankiecie goście nosili odznaczenia. Zarówno szwedzka para królewska, księżniczka Victoria i książę Carl Philip mają na sobie Order św. Olafa z Norwegii, z kolei książę Daniel i księżna Sofia Order Serafinów, jako, że nie mieli jeszcze okazji do otrzymania norweskich odznaczeń.

Członkowie rodziny królewskiej zaczynają nosić ordery po wejściu do rodziny królewskiej za sprawą ślubu lub po osiągnięciu pełnoletności. Chociaż wnuki pary królewskiej otrzymują order Serafinów w dniu swoich chrztów nie noszą ich, aż do momentu osiągnięcia pełnoletności. Jest to jednak symboliczne, przyjmuje się bowiem, że wraz z osiągnięciem pełnoletności rozpoczynają pełnienie oficjalnych obowiązków i zaczynają uczestniczyć w oficjalnych uroczystościach. Księżniczka Victoria po raz pierwszy (po swoim chrzcie) nosiła Order Serafinów przy okazji uroczystości z okazji swoich 18 urodzin. Możemy więc przypuszczać, że podobna uroczystość odbędzie się kiedy Estelle osiągnie pełnoletniość. Wówczas (jeśli jej mama będzie już królową, nie wiadomo jak to będzie wyglądać, jeśli monarchą będzie nadal Carl XVI Gustaf) księżniczka Estelle powinna wystąpić po raz pierwszy w oficjalnym przemówieniu do rządu i narodu. Księżniczka Madeleine miała skromniejsze uroczystości urodzinowe. Odbył się uroczysty odbiór prezentów i księżniczka wygłosiła swoje pierwsze przemówienie skierowane głównie do jej taty jako głowy państwa. Nie nosiła jednak orderów, okazję do tego po raz pierwszy miała dopiero przy okazji bankietu w jakim po raz pierwszy uczestniczyła.  

13 komentarzy

 1. Świetnie się czyta, jak każdy post na tym blogu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Marleno, w pierwszej części postu wkradł się chyba błąd. Jest napisane "...Order Sokoła Islandzkiego został również przypięty na lewym biodrze pod Orderem Serafinów". Na zdjęciu widać, że Order Sokoła został przypięty nad Orderem Serafinów (zdjęcie Sofii ze styczniowego bankietu).
  Poza tym, post rewelacja, bardzo dokładnie i szczegółowo opisane sposoby noszenia orderów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy post!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy tekst. Dobrze znać te zasady, bo czasami zastanawiałam się głównie nad kolorami szarf

  OdpowiedzUsuń
 5. a ja tak z innej strony- czy brytyjską rodzinę te szarfy i oznaczenia nie obowiązują? bo nie widziałam żeby księżne nosiły?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obowiązują wszystkich we wszystkich krajach. W Brytyjskiej Rodzinie Królewskiej są rzadziej przyznawane jednak na wszystkich bankietach państwowych królowa czy księżna Camilla zawsze noszą ordery i szarfy. Jednak Kate nie doczekała się jeszcze żadnych orderów ani z angielskich ani zagranicznych. William ma tylko brytyjskie i je nosi pzy takich okazjach.

   Usuń
 6. Nie sądziłam że noszenie szarf i orderow jest aż tak skomplikowane ;) świetny post
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
 7. Za co właściwie przyznawane są te odznaczenia obcokrajowcom? bo dla mnie to trochę dziwne, żeby dostać najwyższe odznaczenie w jakimś kraju powinno się szczególnie na nie zasłużyć. Wystarczy być wysoko postawionym i udać się z zagraniczną wizytą? Jeśli tak to dla mnie te odznaczenie i ordery tracą na swojej wadze, mają charakter tylko kurtuazyjny

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny, bardzo ciekawy post.

  OdpowiedzUsuń
 9. Widziałam zdjecia z szarfami noszonymi na krzyz, czy jest do tego jakas zasada? Z gory dziekuje za wyjasnienie !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, ponieważ czegoś takiego się nie robi. Noszona jest zawsze jedna szarfa, nigdy więcej.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.