Królowa i Victoria na Agenda 2030 for Children - End Violence Solutions Summit, kondolencje dla Duńskiej Rodziny Królewskiej + więcej

2018/02/14

kungahuset.se

Dzisiaj królowa Silvia i księżniczka Victoria wzięły udział w seminarium Agenda 2030 for Children. Jak donoszą szwedzkie media było to spotkanie wysokiego szczebla na które przybyli goście z całego świata. Wśród uczestników, oprócz królowej i następczyni tronu, znalazł się m.in. premier Stefan Löfven, zastępca sekretarza generalnego ONZ Amina J. Mohammed, minister do spraw kobiet na Dominikanie Janet Camilo i minister ds. Dzieci i równości w Norwegii Linda Hofstad Helleland.


Warto wspomnieć, że królowa Silvia złamała dzisiaj (świadomie) protokół podczas przemówienia. Zamiast zwrócić się w pierwszej kolejności do najwyżej postawionych na sali gości monarchini skierowała najpierw słowa do dzieci, które przybyły na konferencję. W końcu to o nie tutaj chodzi oraz  rozmowy o ich prawach.

kungahuset

W poniedziałek na Zamku Królewskim odbyło się tradycyjne spotkanie informacyjne z rządem, aby dowiedzieć się więcej o bieżących sprawach państwa. Z kolei wczoraj para królewska i księżniczka Victoria spotkali się z Ministrem Spraw Zagranicznych, aby omówić zbliżającą się podróż pary królewskiej na IO i księżniczki Victorii na Igrzyska Paraolimpijskie. Król i Królowa mieli być w Korei Południowej od 17 do 25 lutego, z kolei księżniczka Victoria od 14 do 17 marca. Z powodu śmierci księcia Henrika obecność pary królewskiej na IO została przesunięta.

kungahuset

Z samego rana dwór królewski wydał oficjalne kondolencje:

Dzisiaj królowa i ja, z wielkim smutkiem, otrzymaliśmy wiadomość, że książę Henrik odszedł z tego świata.
Chcemy wyrazić nasze najgłębsze kondolencje i łączymy się w bólu z królową Małgorzatą, księciem Frederikiem i księciem Joachimem i ich rodzinami.
Pomiędzy skandynawskimi domami królewskimi istnieje ścisły związek, między innymi dzięki bliskim powiązaniom, które nas łączą. Wspominamy księcia Henrika z wielkim sercem.

Dwór królewski potwierdził również, że "ktoś ze Szwedzkiej Rodziny Królewskiej" pojawi się na pogrzebie 20 lutego. Jako, że para królewska zdecydowała się przesunąć obecność na Igrzyskach Olimpijskich jest wręcz pewne, że będą na pogrzebie. Równie możliwa jest obecność księżniczki Victorii czy księcia Carla Philipa (jego matką chrzestną jest w końcu królowa Margrethe).

4 komentarze

 1. Nie spodziewałam się,że taki będzie początek roku. Mam nadzieję,że już wszyscy zachowają swoje zdrowie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czekam na dzień kiedy post będzie tak samo dobry pod względem ortograficznym i stylistycznym, jak pod względem merytorycznym. Mam nadzieję, że się doczekam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje się całkiem prawdopodobne, że na pogrzeb księcia Henrika pojedzie delegacja najwyższej rangi czyli sam król Karol Gustav z królowa Silvią - w końcu król jest dla królowej Małgorzaty kuzynem w pierwszej linii.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo smutne wieści z Danii. Także myślę, że na pogrzeb księcia Henrika pojadą król i królowa Szwecji.
  Pozdrawiam,
  Letycjanka

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.