Nowe informacje na temat chrztu księcia Juliana

2021/07/17

HRH Prince Carl Philip, The Royal Court of Sweden


14 sierpnia w Kaplicy Pałacu Drottningholm odbędzie się chrzest najmłodszego wnuka królewskiej pary, księcia Juliana. Wraz z data chrztu poinformowano, że po praz pierwszy chrzest królewskiego wnuka nie będzie transmitowany na żywo w telewizji. Tym samym dwór zapowiedział, że wszyscy zainteresowani będą mogli zobaczyć zdjęcia oraz nagrania z nabożeństwa. Wczoraj szwedzkie media poinformowały, że zgodnie z pierwszymi oświadczeniami chrzest nie będzie transmitowany na żywo, jednak już następnego dnia, czyli w niedzielę 15 sierpnia o godzinie 18.15 telewizja wyemituje podsumowanie sobotnich wydarzeń na dworze, a wraz z nim chrzest księcia. Jak podaje Helena Brodén z działu prasowego SVT program potrwa 45 minut. Rzeczniczka dworu w rozmowie ze Svensk Damtidning potwierdziła, że nagranie chrztu było planowane od początku, bez względu na to, czy zostanie wyemitowany na żywo w telewizji. Jak powiedziała, Nie jest transmitowany na żywo, ale filmowany dla archiwów i dlatego, że Szwedzi chcą zobaczyć chrzest. Chrzciny innych wnuków były transmitowane na żywo, ale telewidzowie zobaczą chrzest księcia Juliana w podsumowaniu następnego dnia.

Rzeczniczka dworu stwierdziła również, że nie ma to związku ze zmianami tytularnymi w rodzinie królewskiej z 2019 roku, a z pandemią i obostrzeniami, które będą nadal obowiązywać w połowie sierpnia.


Na Swedish Princesses chrzest również omówimy 15 sierpnia. 

12 komentarzy

 1. Cieszy mnie to, że ostatecznie zobaczymy chrzest, ale trochę nie rozumiem, dlaczego nie w tym samym dniu. Czy to jest jakaś różnica w tym, że będzie on pokazany dzień później, a nie na żywo?

  OdpowiedzUsuń
 2. Może mi umknęło w poście, jednak co powoduje, że transmisja na żywo nie może się odbyć, ale samo filmowanie już nie budzi zastrzeżeń? Który konkretny aspekt transmisji jest uważany za zagrożenie w tej sytuacji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chciałabym wiedzieć :) ale sama nie mogę wymyślić powodów, a żadnych oficjalnie nie podano.

   Usuń
 3. Czy sofia będzie obecna na chrzcie czy zostanie w domu z dwójką starszych synów?

  Ola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie rozumiem dlaczego miałoby zabraknąć księżnej na chrzcie własnego syna??

   Usuń
  2. Na koncercie jej nie było, bo ma 3 dzieci, dlatego pytam.

   Ola

   Usuń
  3. Ola, darowałabyś sobie te złośliwości wobec Sofii. Oczywistym jest, że księżna będzie na chrzcie syna. Śmiem nawet twierdzić, że będzie nieść go na rękach.
   Obecnie Sofia jest na urlopie macierzyńskim, jak wielokrotnie już pisała Marlena. I Sofia nie ma w obowiązku pojawiać się na uroczystościach czy innych zaplanowanych eventach. Poszła na koncert z mężem i Julianem bo chciała. Poza tym karmi Juliana piersią.
   Chciałabym zobaczyć jak ty będąc na urlopie macierzyńskim idziesz do pracy bo np. macie ważne zebranie.
   Odczepcie się w końcu od Sofii.

   Usuń
  4. Znowu czepianie się o nieobecność na koncercie, który nie był przecież ani na jej cześć, ani jej męża. I o to, że została w domu z malutkim dzieckiem. Też bym została i to bez wahania.

   Usuń
  5. Kazia ładne imie. Moja praprababcia się tak nazywała.

   Usuń
 4. Najważniejsze,że na koncercie była jubilatka czyli księżniczka Victoria z rodziną, król i królowa oraz księżniczka Madeleine ,którą zawsze miło widzieć.Więc obecność Sofii nie jest konieczna,najważniejsze osoby byłyPozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Cześć Marlenko! Po przeczytaniu tego posta zaczelam buszować po innych blogach i natrafiłam na ten : https://dunskarodzinakrolewskapowrot.blogspot.com/2021/01/monarchia-w-polsce.html czy naprawde moze dojsc do unii presonalenj w takim wypadku? Byłoby to mozliwe? Fajnie by było. Wiem, ze ty sie znasz, dlatego pytam. Pozdrawiam, Iwonka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest niemożliwe. Traktując to zupełnie na poważnie to zacznijmy od tego, że powstanie takiej unii personalnej jest niemożliwe. Monarchia musiałaby mieć wpływ na władzę, albo poparcie rządu. Państwo, ktore ma swój rząd i władzę nigdy nie zdecydowałoby się na taki krok w naszych czasach. Tutaj czytamy bajkę o tym, że po prostu bez powodu utworzyliby sobie unię personalną, bo jakąś nieznana dziewczyna wzięła ślub z księciem. Do utworzenia unii powinny być duże przesłanki, koalicja, czy bardziej kryzys polityczny (patrząc przez pryzmat naszych czasów). Ale co najważniejsze musielibyśmy być monarchią, a tak polska żona córką króla. To tak jak ja czy ty wyszły za przyszłego króla, jakie my mamy prawa jako szary człowiek, który wszedł do rk, aby rządzić jeszcze innym krajem, w tym wypadku Polską i z jakiej wgl racji miałybyśmy to być my czy mąż będący członkiem rodziny królewskiej. Taka sytuacja byłaby możliwość tylko w wypadku gdyby oba kraje były monarchiami, a w kraju z którego wywodzi się żona księcia nie było żadnego możliwego kandydata do objęcia władzy w królestwie. Żadnych dzieci, braci i jego potoków. Wtedy za poparciem rządu mogłyby się pojawić przesłanki do utworzenia unii personalnej. Jednak takie czasy już dawno minęły i to co Tutaj posze mogłoby znaleźć odzwierciedlenie i zaistnieć w zamierzchłej przeszłości. Teraz, gdyby jedyny dziedzic tronu chciał poślub następcę innego kraju po prostu zniesionoby monarchię. Rządy państw europejskich są silne,
   monarchia pełni funkcje czysto reprezentacyjną, unia personalna stanowiła zawsze stalubizajce i zabezpieczenie, w naszych czasach takie kroki nie są potrzebne tymbardziej z takich blachych powodów.

   Ta dziewczyna albo jest bardzo młoda i nie ma o niczym pojęcia, albo stroi sobie żarty. Już kilka razy prostowałam brednie, które wypisała. Kiedyś wypisała, że wezmą ślub po kryjomu i przyjadą jako małżeństwo a ona będzie królową. Kolejna sytuacja, która nigdy nie mogłaby mieć miejsca i łamałaby konstytucję. Aby wejść do rodziny królewskiej musisz mieć obywatelstwo danego kraju, w większości krajów musisz być wyznania obowiązującego w takim kraju. Księżna Mary z Danii musiała przed ślubem zmienić wiarę i zdobyć obywatelstwo inaczej nie mogłaby zostać księżną. Poza tym oficjalnie rząd wyraża zgode na ślub oraz monarcha be ich zgody do ślubu nie moze dojść a jeśli dojdzie to książę/księżniczka traci tytuł i prawa do tronu. Ślub po kryjomu nie wchodzi w grę, a raczej jest możliwy, ale jego konsekwencją byłaby właśnie utrata tytułów i praw do tronu przez księcia.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.