Co nas czeka w nadchodzących tygodniach i miesiącach? - wizyta państwowa i oficjalna w styczniu

2017/12/11

Embed from Getty Images


Grudzień to zawsze pracowity miesiąc dla rodziny królewskiej. Jeszcze dzisiaj rodzina królewska zbierze się na Zamku Królewskim, aby podczas uroczystej kolacji uczcić laureatów Nagrody Nobla. Przyjęcie rozpocznie się tradycyjnie o godzinie 19:00. 

14 grudnia księżniczka Victoria odbierze drzewka bożonarodzeniowe, od kilku lat towarzyszy jej księżniczka Estelle. Najprawdopodobniej będzie tak i w tym roku. Może nawet dołączy do nich książę Oscar! Bliżej świąt książęca rodzina podzieli się również świątecznymi życzeniami w postaci filmiku. Z całą pewnością zaskoczą nas równie mocno jak rok temu. 

Na rodzinę królewską czeka jeszcze jedno, bardzo ważne wydarzenie - Posiedzenie Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk 20 grudnia. Dla pary królewskiej, księżniczki Victorii, księcia Daniela oraz księżniczki Madeleine będzie to ostatnie oficjalne wyjście w tym roku. Książę Carl Philip i księżna Sofia rozpoczną przerwę świąteczną po koncercie bożonarodzeniowym "Jul i Vasastan".

Na tą chwilę nie wiadomo jak długo potrwa przerwa świąteczna. Tradycyjnie rodzina królewska wraca do obowiązków w pierwszej połowie stycznia. Druga część miesiąca zapowiada się bardzo obiecująco. W dniach 17-19 stycznia prezydent Islandii wraz z małżonką złożą wizytę państwową w Szwecji.  Niespełna dwa tygodnie późnej rodzina królewska przyjmie kolejnych gości, tym razem księcia i księżną Cambridge, którzy złożą wizytę oficjalną w Szwecji w dniach 30-31 stycznia. W obie wizyty zaangażuje się szwedzka rodzina królewska. O ile wizyta państwowa wiąże się z bankietem na Zamku Królewskim oraz bankietem zwrotnym kolejnego wieczoru, o tyle w przypadku wizyty oficjalnej możemy spodziewać się spotkania brytyjskiej pary książęcej z rodziną królewską na lunchu oraz dołączenia jednej ze szwedzkich par książęcych do Williama i Kate podczas części z ich spotkań. Już teraz szwedzki dwór królewski zadeklarował publikacje planu wizyty księcia i księżnej Cambridge w Szwecji, co może świadczyć o dużym zaangażowaniu rodziny królewskiej w program wizyty i spotkania jakie odbędą.

Oprócz oficjalnych spotkań i wyjść na blogu będzie na was czekać wiele tematycznych postów. Bardzo się ciesze, że wreszcie będę mogła poświęcić im więcej czasu. Na pierwszy ogień pójdzie królowa Ingrid, której biografia oczekuje na dokończenie,  postaram się również rozwiać wszelkie wątpliwości na temat królewskich tytułów i tiar, a oprócz tego wiele więcej. Najbliższe pięć dni to przede wszystkim wyjścia członkiń rodziny królewskiej ,tak więc posty tematyczne poczekają najprawdopodobniej do weekendu.

14 komentarzy

 1. Hej, czy możesz zrobić post o ślubnej tiarze księżnej Sofii tzn. o tych zmienionych wersjach bez szmaragdów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie post o tym jak to wgl jest z tiarami z SRK, kto co może nosić itp. myślę, że w tym poście o tym wspomnę :)

   Usuń
 2. Nie mogę się doczekać postów tematycznych są zawsze ciekawe i starannie przygotowane
  Najbliższe miesiące szykują się ciekawie szkoda że podczas wizyty Willama i Kate nie będzie bankietu
  A właśnie o której dzisiejszy bankiet?
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
 3. Mogłabyś wytłumaczyć różnicę pomiędzy wizytą państwową i oficjalną? Byłabym bardzo wdzięczna. Chodzi mi głównie o to,kto składa jakie wizyty i czy członkowie rk mogą składać wizyty państwowe. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie o tym post w przyszłym tygodniu. Może opublikuję mały plan notek tematycznych na najbliższe dni - właściwie od weekendu, jeśli chcecie:)

   Usuń
  2. O to samo wlasnie mialam poprosic :)

   Usuń
 4. Wrócisz do stylizacji miesiąca czy raczej nie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zobaczymy, cały czas się nad tym zastanawiam. Myślę jednak, że tak. Takie posty byłyby rano co kilka dni, żeby zdążyć do Nowego Roku

   Usuń
 5. Super :) Bardzo ciekawi mnie w jaki sposób są takie wizyty przygotowane. Czy księżniczka może mieć bezpośredni wpływ na przebieg wizyty ? Czy raczej jest to omawiane między rzecznikami księżniczki i głowy państwa/władz miasta które odwiedza, a księżniczka po prostu godzi się na taki a nie inny przebieg wizyty ? Czy może odmówić przyjazdu ? Ciekawi mnie też to w jaki sposób członkowie rodziny królewskiej obejmują patronaty, czy wypada im odmówić przyjęcia jakiegoś patronatu ? Organizacje same się zgłaszają, by rodzina królewska objęła ich swoim patronatem ? Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapowiada się cudowny czas. Szczególnie czekam na wizytę księstwa Cambridge i pojedynek modowy: )

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy z dzisiejszego bankietu mozna liczyc na zdjecia od razu czy dopiero po jakims czasie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak na razie przybywają pierwsi goście. Rodzina królewska powinna się niedługo pojawić. Zdjęcia są publikowane z lekkim opóźnieniem.

   Usuń
 8. Też zawsze bardzo czekam na notki tematyczne.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.