Przegląd roku Szwedzkiej Rodziny Królewskiej + co wydarzy się w 2018?

2017/12/31

Kolejny rok pełen wrażeń dobiega końca. W 2017 nie zabrakło wzlotów i upadków, powitaliśmy na świecie kolejnego członka rodziny królewskiej, dowiedzieliśmy się, że niedługo przyjdzie na świat trzecie dziecko księżniczki Madeleine i jej męża. A to tylko nieliczne z wydarzeń w rodzinie królewskiej. Tradycyjnie dwór królewski podzielił się rodzinną fotografią.


Najważniejszym wydarzeniem mijającego roku z całą pewnością były 40 urodziny Następczyni Tronu, po których wydarzenia w Rodzinie Królewskiej nabrały tempa. Najpierw na świat przyszedł książę Gabriel, a niedługo po tym okazało się, że księżniczka Madeleine spodziewa się trzeciego dziecka. Przyznam, że każdego roku mam dylemat jak powinno wyglądać to podsumowanie. Czy wracać do wyjść, jeśli tak to do których? Nie jest łatwo zdecydować, co powinno pojawić się w takim szczególnym poście, tym bardziej, że rodzina królewska nie próżnuje. Dlatego też w tym roku wrócimy do najważniejszych wydarzeń i najbardziej uroczych momentów. Gotowi?


W styczniu księżniczka Birgitta świętowała 80 urodziny! Z tej okazji na Zamku Królewskim w Sztokholmie odbyło się specjalne przyjęcie na cześć księżniczki. Na początku kwietnia w Sztokholmie mial miejsce atak terrorystyczny. Był to ogromny sprawdzian dla Następczyni Tronu, która w tym czasie pełniła rolę regenta pod nieobecność króla.Maj zdecydowanie należał do uroczystości w Norwegii. Wyemitowany kilka dni temu program podsumowujący rok pracy Norweskiej Rodziny Królewskiej ujawnił, że wnuki króla Haralda i królowej Sonji przeprowadziły... wywiad z królewskimi gośćmi. Na pierwszy ogień poszła oczywiście księżniczka Victoria.

 Łączymy się teraz z naszymi europejskimi reporterami. 
Leah i Magnus, jaka atmosfera panuje w Szwecji?
 Wspaniała! I księżniczka Victoria jest tutaj z nami.
 Dlaczego Szwedzi nie mogą szybciej jeździć na nartach?

Więc, Magnus... Jesteśmy w tym całkiem dobrzy!


Pod koniec maja do Szwecji z oficjalną wizytą przylecieli książę Frederik i księżna Mary z Danii. Victoria i Daniel byli gospodarzami trwającej dwa dni wizyty i towarzyszyli duńskiej parze książęcej we wszystkich spotkaniach. (dzień I - KLIK, dzień II - KLIK).


Lipiec zdecydowanie kojarzy się z księżniczką Victorią i Victoriadagen. W tym roku uroczystości 14 lipca były tym bardziej szczególne, przyszła królowa skończyła 40 lat. Pełne zestawienie uroczych momentów możecie przypomnieć sobie tutaj - KLIK.


Na szczęśliwe zakończenie wakacji złożyły się narodziny księcia Gabriela. "Jesteśmy niesamowicie szczęśliwi" - powiedział książę Carl Philip w trakcie konferencji prasowej.


Początek września przyniósł nam ogromne zaskoczenie ze strony księżniczki Madeleine. Najmłodsza córka pary królewskiej ogłosiła na swoim Facebook'u, że spodziewa się trzeciego dziecka! Nie bedę ukrywać, że było to dla mnie ogromne zaskoczenie, szczególnie, że to nie dwór (a sama Maddie!) jako pierwszy podał tą szczęśliwą nowinę do wiadomości. Jesień zdecydowanie okazała się dużo spokojniejsza. W Szwecji upłynęła na przygotowaniach do grudniowego chrztu księcia Gabriela.

Gdzie się wszyscy podziali?

Nowy Rok Szwedzka Rodzina Królewska powita w różnych częściach świata. Para królewska udała się do Japonii, z kolei księżniczka Victoria z rodziną ma spędzać teraz czas we Włoszech. Nie wiadomo co zaplanowała reszta rodziny królewskiej. Początek 2018 roku zapowiada się bardzo intensywnie dla całej rodziny królewskiej. Tylko w styczniu szwedzka rodzina królewska przyjmie wizytę państwową i wizytę oficjalną. 5 lutego będą już świętować 200 lat dynastii Bernadotte w Szwecji. W tym roku czekają nas narodziny trzeciego dziecka księżniczki Madeleine i Christophera O'Neill, swoją drogą jak myślicie będzie to chłopiec czy dziewczynka? Wiosną bądź wczesnym latem odbędzie się więc kolejny chrzest w rodzinie królewskiej. Zarówno książę Oscar, jak i książę Alexander skończą w tym roku dwa latka, możliwe więc, że złożą pierwsze wizyty w swoich prowincjach. Księżniczka Estelle, która w lutym skończy sześć lat jesienią najprawdopodobniej pójdzie do szkoły (możliwe też, że książęca para poczeka do 2019 roku z posłaniem córeczki do szkoły).
Już jutro o 20.00 wyemitowany zostanie tradycyjny program Rok z Rodziną Królewską. Tłumaczenie całego programu lub jego części znajdziecie na moim kanale na YouTube w styczniu.  Gotowi na kolejny rok pełen wrażeń?


13 komentarzy

 1. Było wiele uroczych, niezapomnianych momentów szczególnie z urodzin Vic.Narodziny Gabriela były z pewnością najpiękniejsze.
  Zapowiada się kolejny,ekscytujący rok (może wreszcie po czteroletniej przerwie do rodziny dołączy dziewczynka :)
  We wrześniu wypada 45lat od wstąpienia na tron króla.Czy można się spodziewać choć namiastki obchodów z rubinowego jubileuszu ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie nie wiadomo nic na ten temat. Musimy jeszcze trochę poczekać :)

   Usuń
 2. Świetne podsumowanie, to niewiarygodne, ile się w tym roku wydarzyło, a przyszły rok zapowiada się jeszcze bardziej ekscytująco. Wszystkiego najlepszego w Nowwym Roku!

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie moim ulubionym wydarzeniem 2017 były urodziny księżniczki Victorii

  OdpowiedzUsuń
 4. U księżniczki Madeleine obstawiam chłopca (dwa razy typowałam dziewczynkę, nie sprawdziło się). Imię może Artur? Książę Daniel ojcem chrzestnym. Czy Madeleine urodzi w Szwecji czy jednak w Wielkiej Brytanie, gdzie obecnie mieszka? Jak typuje założycielka bloga? Pytam z ciekawości. Liczę na dobry rok dla wszystkich rodzin królewskich.
  Życzę wszystkim szczęśliwego Nowego Roku 2018, sukcesów, spełnienia marzeń.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że będzie rodzic w Szwecji, szczególnie po krytyce jaka spadła przy okazji narodzin Leonore. Aczkolwiek w moim odczuciu u Maddie nigdy nic do końca nie wiadomo i może nas zaskoczyć. Ogólnie Madeleine powinna rodzić w Szwecji, dawniej jedynie osoba urodzona na terenie kraju mogła otrzymać tytuł. Bardzo często, jeśli członek rodziny królewskiej rodził poza krajem szpital lub hotel stawał się na kilka godzin częścią tego kraju. Dlatego, też w przypadku narodzin Leonore spadło sporo krytyki i kiedy miał przyjść na świat Nicolas Madeleine specjalnie rodziła w Szwecji.

   Usuń
 5. gdzie można zobaczyć cały filmik z Norwegii?

  OdpowiedzUsuń
 6. czy dwór nie udostępnił nowego zdjęcia?
  na stronie dworu jest to stare zdjęcie, bez Gabriela

  OdpowiedzUsuń
 7. Madeline - dievčatko-dziwenka. Ve+mi jej to prajem. Dakujem za pekny blog.

  OdpowiedzUsuń
 8. Skoro nie ma Króla ani Victorii to CP musi być w Szwecji.
  Jestem zawiedziona zdjęciem całej rodziny. Miałam nadzieję na coś aktualnego, czego wcześniej nie widzieliśmy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ten wywiad z księżniczką przeprowadzony przez dzieci rewelacja ciekawa jestem o co pytaly pozostałych gości
  Ewa

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.