Księżniczka Estelle i książę Oscar życzą wspaniałego Święta Narodowego

2019/06/06

kungahuset.se / Linda Broström

Dzisiaj w Szwecji obchodzone jest Święto Narodowe. Tradycyjnie od kilku lat dwór królewski i rodzina królewska rozpoczynają ten dzień od publikacji nowych fotografii prosto z Pałacu Haga. Za ich pośrednictwem księżniczka Estelle i książę Oscar życza wspaniałego 6 czerwca. Tegoroczną sesję wykonała Linda Broström.

kungahuset.se / Linda Broström

Tradycję publikacji takich zdjęć wprowadzili księżniczka Victoria i książę Daniel w 2013 roku publikując uroczą fotografię księżniczki Estelle w stroju narodowym. Trzy lata później, w 2016 roku, dołączył do niej młodszy brat książę Oscar. Pomysł ten bardzo spodobał się na tylko Szwedom ale i fanom rodziny królewskiej na całym świecie.

Strój bierze swoją oryginalność z ludowego lub wieśniaczego stroju. Zakładany codziennie oraz na festiwale stał się uniformem reprezentującym równość. W połowie 19-tego wieku w kraju zawitała industrializacja oraz wolne przedsiębiorstwo, a przypływ nowych rzeczy wprowadził zanik powszechnego używania kolkowych strojów. Na samym końcu tego samego wieku przez Szwecję przeszła fala Narodowego Romantyzmu i ponownie powróciło zainteresowanie społeczeństwa strojem ludowym. Przeniosło się to w okolice kraju, gdzie wcześniej nie używano żadnych kostiumów, lecz teraz zaczęto tworzyć nowe.W 1903 Märta Jörgensen skończyła kostium, który chciała aby był jednym dla całej Szwecji. Opisała go w kilku artykułach na ramach magazynu Idun i patrząc na jego kolor wyjaśniała: "Potrzebujemy mocnych kolorów w stroju ludowym. Mają one wpływ na nasze poczucie oraz są podobnie jak kontrast wobec głębi zielonego lasu i lodowatej białej zimy".
Mimo swej neutralności, Szwecja była mocno wplątana w I Wojnę Światową. Narodowy Romantyzm szybko się ulatniał i szwedzki strój ludowy przeszedł w zapomnienie, jednak Märta Jörgensen nosiła go aż do swojej śmierci w 1967 roku. Nie doczekała, aby doświadczyć powracającego zainteresowania w stronę kostiumów kolkowych, które zaczęło się w 1970. Nie dożyła, aby zobaczy jak spełnia się jej marzenie - życzenie aby jej kostium został zaakceptowany jako Strój Narodowy. Minęło dokładnie 80 lat od dnia gdy Märta stworzyła strój aby był uznany jako Szwedzki Strój Narodowy.

interklasa.pl

kungahuset.se / Linda Broström

Noszenie strojów ludowych jest kultywowane od lat przez Szwedzką Rodzinę Królewską. Królowa Silvia i jej córki, teraz także synowa oraz wnuczki, podczas szczególnych okazji, takich jak dzisiejsze Święto Narodowe zakładają stroje ludowe. W różnych częściach kraju różnią się one od siebie. Stąd też inny strój podczas Victoriadagen w lipcu. Stroje narodowe stały się ogromnie popularne w Szwecji, także w wersji dla najmłodszych, przyczyniły się do tego księżniczka Victoria i księżniczka Madeleine, które ubrały swoje malutkie córeczki w "mini" stroje narodowe, kiedy te miały nieco ponad roczek (Estelle) i zaledwie trzy miesiące (Leonore). Choć w szwedzkich sklepach od lat można dostać stroje narodowe dla najmłodszych prawdziwa moda na ubieranie tak dzieci zapanowała przed trzema laty, kiedy dwór wydał pierwsze zdjęcie uroczej Estelle w stroju narodowym biegnącej po ogrodach Pałacu Haga.

11 komentarzy

 1. Oscar jest już taki duży, śliczny z niego chłopczyk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To pierwsze zdjęcie jak patrzy na starszą siostrę jest urocze, widać, że jest w nią wpatrzony jak w obrazek. Śliczny z niego chłopczyk!

   Usuń
 2. Piękne zdjęcia :) Oscar urósł, a Estelle piękna jak zawsze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jaka piękna sesja. W SRK mają zawsze przepiękne zdjęcia oficjalne

  OdpowiedzUsuń
 4. Klimatyczne zdjęcia, bardzo mi się podobają :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda, że nie zabrali synków.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy w Szwecji 6. czerwca jest wolne od pracy? Jesli tak to od kiedy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, tak jak u Nas chociażby 11 listopada. Po prostu 6 czerwca jest wolny.

   Usuń
 7. Kiedy jest koniec roku szkolnego? Estelle ma juz wakacje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawdopodobnie tak. Rok szkolny kończy się na samym początku czerwca.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.