Ślubny tydzień - ostatnia bajka tego stulecia

2015/06/11

Embed from Getty Images

Ostatnia bajka o królewiczu i królewnie mijającego wieku miała swój happy end w sobotę, 4 grudnia, w Brukseli. Następca tronu Belgii, książę Filip poślubił najstarszą córkę polskiej hrabianki Anny z Komorowskich oraz belgijskiego hrabiego Patricka d'Udekem d'Acoz - 26-letnią Matyldę.


Weselnemu orszakowi, który wyruszył rano z królewskiego pałacu w Brukseli, towarzyszyły 24 salwy armatnie i tysiące wiwatujących Belgów, oczekujących od świtu na przyjazd oblubieńców. Wśród prawie 2 tysięcy gości ceremonii znalazło się wiele koronowanych głów - m.in. królowe Holandii, Hiszpanii i Danii, następcy tronów z Wielkiej Brytanii, Luxemburga, Japonii, Holandii oraz prezydencji kilkunastu krajów (wśród nich Aleksander Kwaśniewski). 

Do zabytkowego ratusza na brukselskim Wielkim Rynku panna młoda przybyła ogromnym oszklonym mercedesem w towarzystwie ojca, hrabiego Patricka d'Udekem d'Acoz. Wyglądała wspaniale w długiej, jasno-kremowej sukni z ponad 2-metrowej długości trenem. Przypięty do diademu Matyldy koronkowy welon był przekazywaną od 1877 roku z pokolenia na pokolenie pamiątką rodzinną belgijskiej królowej Paoli. Książę Filip ubrany był w mundur pułkownika lotnictwa. 

Ceremonia cywilna odbyła się w trzech oficjalnych językach Belgii - flamandzkim, francuskim i niemieckim. Transmitowane na zewnątrz przez głośniki sakramentalne "tak"  zgromadzona przed ratuszem publiczność powitała długo nie milknącym aplauzem. 

Embed from Getty Images

Ślub kościelny para zawarła w brukselskiej katedrze pod wezwaniem świętych Michała i Goduli. Komentujący przebieg uroczystości belgijscy dziennikarze zwracali uwagę na polskie akcenty weselnych ceremonii, takie jak dekoracja katedry w kolorach białym i czerwonym oraz wybór Wielkiej Mszy h-moll Jana Sebastiana Bacha wykonywanej podczas ślubu, którą wielki kompozytor miał napisać na zamówienie samego elektora, późniejszego króla Polski Augusta II.

Na kilka dni przed ślubem belgijskie media zamieszczały obszerne informacje na temat arystokratycznego pochodzenia oblubienicy następcy tronu. Belgowie mogli dowiedzieć się, iż matka Matyldy - Anna Maria z Komorowskich urodziła się w 1946 r. w Białogardzie na terenie Polski. Jej rodzina otrzymała w XVIII wieku tytuł hrabiów galicyjskich. Jeden z członków rodu Komorowskich kierował w 1944 roku ruchem oporu przeciwko Niemcom. Rodzice Anny opuścili Polskę w latach 50. i osiedlili się w Kongo, które było belgijską kolonią. Potem przyjechali na stałe do Belgii. Anna Komorowska jest z wykształcenia pielęgniarką, przez pewien okres pracowała w jednym z brukselskich szpitali. 
W 1971 roku wyszła za mąż za generała belgijskich sił powietrznych, potomka szlacheckiego rodu d'Udekem d'Acoz. Od tego czasu małżonkowie mieszkają w zabytkowym kasztelu Villers-la_bonne-Eau we francuskojęzycznej Walonii. Jak podały belgijskie media, majątek rodziny stanowi obecnie 130 hektarów gruntów rolniczych oraz 200 hektarów lasów. 

Teściowie księcia Filipa mieli pięcioro dzieci - 4 córki i syna. Dwa lata temu młodsza siostra Matyldy zginęła w wypadku samochodowym. 

Embed from Getty Images


Zdaniem belgijskiego pisarza Waltera van den Broecka, "Ślub Filipa i Matyldy był idealna odpowiedzią na społeczne zapotrzebowanie. W każdym z nas, dorosłych drzemie dziecko, które w głębi duszy wierzy w spełnienie romantycznej bajki o miłości". 

Jolanta Barańska, 24,25,26 grudnia 1999Dzisiejszy post nieco wcześniej, ponieważ o 20.00 w kolejnym poście, przyjrzymy się szwedzkim pannom młodym.

23 komentarze

 1. Nie wiedzieć czemu ale spodziewałam się, że artykuł będzie o Matyldzie i Filipie. Oczywiście tekst bardzo dobrze się czyta :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedy slub mial miejsce?

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy tytuł księżniczki Wiktorii to Księżniczka Koronna?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tłumaczeniu na polski tak, księżniczka koronna i dziedziczna księżniczka również uchodzi, jednak bardzo rzadko takich określeń używa się w Polsce :)

   Usuń
 4. Ciekawa notka :) Nie mogę uwierzyć,że już tylko 2 dni dzielą nas od ślubu księcia :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie spodziewałam się artykułu akurat o nich :) P.S. Przydałoby się więcej informacji o siostrach Matyldy, tak pokrótce, może coś wiesz więcej? Tak tak wiem, że to nie blog o Matyldzie, ale chętnie przeczytam za kogo wyszły, bo czytałam, że brat nadal wolny...

  OdpowiedzUsuń
 6. Teściowie księcia Filipa mieli pięcioro dzieci - 4 córki i syna. Dwa lata temu młodsza siostra Matyldy zginęła w wypadku samochodowym.

  Dwa lata temu czy dwa lata przed ślubem?? I zginęła też wtedy Matyldy babcia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Dwa lata temu" czyli dwa lata przed ślubem artykuł pochodzi z 1999 roku :)

   Usuń
  2. Artykuł nie. Jest mojego autorstwa wiec nie mogę wprowadzać w nim zmian :)

   Usuń
 7. Z jakiego pisma ten artykuł?:)
  Mam cichą nadzieję, że w kolejnej notce będzie coś o tych mniej popularnych slubach w SRK, czyli sióstr Króla, a nawet księżnej Sybilli:]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha sprawdzałaś czy masz dar jasnowidzenia? :)

   Usuń
  2. :D
   Drogą dedukcji - o ślubach Vic, Maddie, króla i królowej - są już obszerne notki:))
   To nie mogę się doczekać:D

   Usuń
 8. nie widzę związku tego ślubu opisanego w notce ze Szwecją i czekającym nas 13 czerwca wydarzeniem
  ??????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Ślubny Tydzień " - Jak sama nazwa wskazuje, dzisiaj pojawił się post o ślubie. Nigdy nie napisałam, że te posty będą tylko i wyłącznie dotyczyły SRK i Szwecji :) nie widzę tutaj problemu, jak widać innym się podoba :)

   Usuń
  2. No i dobrze, że nie piszesz tylko o Szwecji, bardzo dobrze ;D bardzo dziękuję zachowanie o nich postu, uwielbiam Mathilde i Filipa. W końcu był to jedyny ślub chociaż troszeczkę związany z Polską, wiec jak najbardziej zaslugiwal na,pojawienie się na tak dobryn blogu.

   Usuń
 9. Super post!! Mile urozmaicenie, teraz czekam na kolejny o 20.00 :)

  Twój blo jest wspaniały, tyle postów się teraz pojawia, wszystkie ciekawe ( szczegolnie wycinki z gazet) i wyczerpujące oraz obfitujące w szczegóły (te Twojego autorstwa). Jestem zachwycona, uzależniłam się od bloga i zaglądam kilka razy dziennie. Po prostu wspaniały blog i wspaniała autorka!!!

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetna seria!!! Widać, że włożyłaś masę czasu i serca!! Jestem nim zachwycona. Dzięki Tobie polubiłam Carla i Sofię i nie mogę się doczekać ślubu i śledzenia go na blogu.

  OdpowiedzUsuń
 11. Seria jest super, dzięki za ten artykuł

  OdpowiedzUsuń
 12. Tez poproszę o wiecej wiadomości dot. rodzenstwa krolowej Matyldy. Matylda jest obecnie, pomijajac Camille, jedyna chyba zona nastepcy badz władcy, mająca tzw błękitna krew. No jeszcze Stefania. W Europie. Czy ktos jeszcze?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, masz racje, oprócz Camilli, arystokratkami są jeszcze Matylda i Stefania. W przypadku nie których RK, dali członkowie rodziny poślubili arystokratów. Może o arystokratkach kiedyś napisze, a na pewno o Matyldzie :)

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.