Ślubny tydzień - ostatnia bajka tego stulecia

2015/06/11

ed.nl

Ostatnia bajka o królewiczu i królewnie mijającego wieku miała swój happy end w sobotę, 4 grudnia, w Brukseli. Następca tronu Belgii, książę Filip poślubił najstarszą córkę polskiej hrabianki Anny z Komorowskich oraz belgijskiego hrabiego Patricka d'Udekem d'Acoz - 26-letnią Matyldę. 


Weselnemu orszakowi, który wyruszył rano z królewskiego pałacu w Brukseli, towarzyszyły 24 salwy armatnie i tysiące wiwatujących Belgów, oczekujących od świtu na przyjazd oblubieńców. Wśród prawie 2 tysięcy gości ceremonii znalazło się wiele koronowanych głów - m.in. królowe Holandii, Hiszpanii i Danii, następcy tronów z Wielkiej Brytanii, Luxemburga, Japonii, Holandii oraz prezydencji kilkunastu krajów (wśród nich Aleksander Kwaśniewski). 


pinterest

Do zabytkowego ratusza na brukselskim Wielkim Rynku panna młoda przybyła ogromnym oszklonym mercedesem w towarzystwie ojca, hrabiego Patricka d'Udekem d'Acoz. Wyglądała wspaniale w długiej, jasno-kremowej sukni z ponad 2-metrowej długości trenem. Przypięty do diademu Matyldy koronkowy welon był przekazywaną od 1877 roku z pokolenia na pokolenie pamiątką rodzinną belgijskiej królowej Paoli. Książę Filip ubrany był w mundur pułkownika lotnictwa. 


pinterest

Ceremonia cywilna odbyła się w trzech oficjalnych językach Belgii - flamandzkim, francuskim i niemieckim. Transmitowane na zewnątrz przez głośniki sakramentalne "tak"  zgromadzona przed ratuszem publiczność powitała długo nie milknącym aplauzem. 

Ślub kościelny para zawarła w brukselskiej katedrze pod wezwaniem świętych Michała i Goduli. Komentujący przebieg uroczystości belgijscy dziennikarze zwracali uwagę na polskie akcenty weselnych ceremonii, takie jak dekoracja katedry w kolorach białym i czerwonym oraz wybór Wielkiej Mszy h-moll Jana Sebastiana Bacha wykonywanej podczas ślubu, którą wielki kompozytor miał napisać na zamówienie samego elektora, późniejszego króla Polski Augusta II.


zimbio, hrabina Anna w 2011 roku

Na kilka dni przed ślubem belgijskie media zamieszczały obszerne informacje na temat arystokratycznego pochodzenia oblubienicy następcy tronu. Belgowie mogli dowiedzieć się, iż matka Matyldy - Anna Maria z Komorowskich urodziła się w 1946 r. w Białogardzie na terenie Polski. Jej rodzina otrzymała w XVIII wieku tytuł hrabiów galicyjskich. Jeden z członków rodu Komorowskich kierował w 1944 roku ruchem oporu przeciwko Niemcom. Rodzice Anny opuścili Polskę w latach 50. i osiedlili się w Kongo, które było belgijską kolonią. Potem przyjechali na stałe do Belgii. Anna Komorowska jest z wykształcenia pielęgniarką, przez pewien okres pracowała w jednym z brukselskich szpitali. 

W 1971 roku wyszła za mąż za generała belgijskich sił powietrznych, potomka szlacheckiego rodu d'Udekem d'Acoz. Od tego czasu małżonkowie mieszkają w zabytkowym kasztelu Villers-la_bonne-Eau we francuskojęzycznej Walonii. Jak podały belgijskie media, majątek rodziny stanowi obecnie 130 hektarów gruntów rolniczych oraz 200 hektarów lasów. 
pinterest i zimbio / siostry królowej Matyldy 

Teściowie księcia Filipa mieli pięcioro dzieci - 4 córki i syna. Dwa lata temu młodsza siostra Matyldy zginęła w wypadku samochodowym. 


assets.nydailynews.com

Zdaniem belgijskiego pisarza Waltera van den Broecka, "Ślub Filipa i Matyldy był idealna odpowiedzią na społeczne zapotrzebowanie. W każdym z nas, dorosłych drzemie dziecko, które w głębi duszy wierzy w spełnienie romantycznej bajki o miłości". 


pinterest

Jolanta Barańska, 24,25,26 grudnia 1999


Dzisiejszy post nieco wcześniej, ponieważ o 20.00 w kolejnym poście, przyjrzymy się szwedzkim pannom młodym.


23 komentarze

 1. Nie wiedzieć czemu ale spodziewałam się, że artykuł będzie o Matyldzie i Filipie. Oczywiście tekst bardzo dobrze się czyta :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedy slub mial miejsce?

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy tytuł księżniczki Wiktorii to Księżniczka Koronna?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tłumaczeniu na polski tak, księżniczka koronna i dziedziczna księżniczka również uchodzi, jednak bardzo rzadko takich określeń używa się w Polsce :)

   Usuń
 4. Ciekawa notka :) Nie mogę uwierzyć,że już tylko 2 dni dzielą nas od ślubu księcia :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie spodziewałam się artykułu akurat o nich :) P.S. Przydałoby się więcej informacji o siostrach Matyldy, tak pokrótce, może coś wiesz więcej? Tak tak wiem, że to nie blog o Matyldzie, ale chętnie przeczytam za kogo wyszły, bo czytałam, że brat nadal wolny...

  OdpowiedzUsuń
 6. Teściowie księcia Filipa mieli pięcioro dzieci - 4 córki i syna. Dwa lata temu młodsza siostra Matyldy zginęła w wypadku samochodowym.

  Dwa lata temu czy dwa lata przed ślubem?? I zginęła też wtedy Matyldy babcia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Dwa lata temu" czyli dwa lata przed ślubem artykuł pochodzi z 1999 roku :)

   Usuń
  2. Artykuł nie. Jest mojego autorstwa wiec nie mogę wprowadzać w nim zmian :)

   Usuń
 7. Z jakiego pisma ten artykuł?:)
  Mam cichą nadzieję, że w kolejnej notce będzie coś o tych mniej popularnych slubach w SRK, czyli sióstr Króla, a nawet księżnej Sybilli:]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha sprawdzałaś czy masz dar jasnowidzenia? :)

   Usuń
  2. :D
   Drogą dedukcji - o ślubach Vic, Maddie, króla i królowej - są już obszerne notki:))
   To nie mogę się doczekać:D

   Usuń
 8. nie widzę związku tego ślubu opisanego w notce ze Szwecją i czekającym nas 13 czerwca wydarzeniem
  ??????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Ślubny Tydzień " - Jak sama nazwa wskazuje, dzisiaj pojawił się post o ślubie. Nigdy nie napisałam, że te posty będą tylko i wyłącznie dotyczyły SRK i Szwecji :) nie widzę tutaj problemu, jak widać innym się podoba :)

   Usuń
  2. No i dobrze, że nie piszesz tylko o Szwecji, bardzo dobrze ;D bardzo dziękuję zachowanie o nich postu, uwielbiam Mathilde i Filipa. W końcu był to jedyny ślub chociaż troszeczkę związany z Polską, wiec jak najbardziej zaslugiwal na,pojawienie się na tak dobryn blogu.

   Usuń
 9. Super post!! Mile urozmaicenie, teraz czekam na kolejny o 20.00 :)

  Twój blo jest wspaniały, tyle postów się teraz pojawia, wszystkie ciekawe ( szczegolnie wycinki z gazet) i wyczerpujące oraz obfitujące w szczegóły (te Twojego autorstwa). Jestem zachwycona, uzależniłam się od bloga i zaglądam kilka razy dziennie. Po prostu wspaniały blog i wspaniała autorka!!!

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetna seria!!! Widać, że włożyłaś masę czasu i serca!! Jestem nim zachwycona. Dzięki Tobie polubiłam Carla i Sofię i nie mogę się doczekać ślubu i śledzenia go na blogu.

  OdpowiedzUsuń
 11. Seria jest super, dzięki za ten artykuł

  OdpowiedzUsuń
 12. Tez poproszę o wiecej wiadomości dot. rodzenstwa krolowej Matyldy. Matylda jest obecnie, pomijajac Camille, jedyna chyba zona nastepcy badz władcy, mająca tzw błękitna krew. No jeszcze Stefania. W Europie. Czy ktos jeszcze?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, masz racje, oprócz Camilli, arystokratkami są jeszcze Matylda i Stefania. W przypadku nie których RK, dali członkowie rodziny poślubili arystokratów. Może o arystokratkach kiedyś napisze, a na pewno o Matyldzie :)

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.