Szwedzka Rodzina Królewska i inne monarchie - Wielka Brytania

2017/10/17

Embed from Getty Images

Po dłuższej przerwie przyszedł czas na nowy post tematyczny i całkiem nową serię "Szwedzka Rodzina Królewska i inne monarchie" z której dowiecie się jak spokrewnione są inne rodziny panujące z SRK, zobaczycie wizyty państwowe i oficjalne jakie odbywały się pomiędzy państwami oraz poznacie prywatne ciekawostki. 


Pokrewieństwo


Księżniczka Margaret z Connaught

W Szwecji znana jako księżna Margaretha, była wnuczką królowej Victorii i babką króla Carla Gustafa, a przede wszystkim pierwszą żoną króla Gustafa VI Adolfa. Jej biografię możecie przeczytać tutaj - KLIK.

Królowa Louise

Królowa Louise, druga żona Gustafa VI Adolfa również była poniekąd spokrewniona z brytyjską rodziną królewską za sprawą księcia Edynburga. Louise urodziła się w Wielkim Księstwie Hesji. Jej ojciec książę Louis był Admirałem floty Brytyjskiej i zrzekł się swojego niemieckiego tytułu w trakcie I Wojny Światowej. Od tego czasu jego córka znana była jako Lady Louise Mountbatten (zgodnie z prośbą króla Jerzego VI). Louise była siostrą księżnej Alicji (matki księcia Edynburga) oraz Louisa Mountbattena i Georga Mountbattena. Królowa Louise był także prawnuczką królowej Victorii przez swoją mamę księżniczkę Victorię.

Księżna Sybilla

Matka króla Carla Gusta za sprawą swojego ojca, księcia Carla była prawnuczką królowej Victorii. Jej dziadkiem ze strony ojca był książę Leopold diuk Albany, najmłodszy syn królowej Victorii i księcia Alberta. Biografia księżnej - KLIK.

Wizyty państwowe i oficjalne 

Zgodnie z protokołem panujący monarcha odbywa jedną bądź dwie wizyty państwowe do danego kraju w trakcie swojego panowania. Tak też miało miejsce w przypadku Szwedzkiej i Brytyjskiej rodziny królewskiej. Zarówno królowa Elizabeth jak i król Carl Gustaf złożyli po dwie wizyty państwowe. 


Osadzaj w Getty Images


Pierwsza wizyta państwowa królowej Elizabeth w Szwecji miała miejsce w czerwcu 1956 roku. Był to czwarty kraj, a zarazem drugie królestwo, które odwiedziła monarchini (w czerwcu 1955 roku odwiedziła Norwegię). Podczas swojej pierwszej wizyty królowa odwiedziła Sztokholm na zaproszenie króla Gustafa VI Adolfa. Podróż do Szwecji była także odpowiedzią na wizytę państwową króla Gustafa VI Adolfa i królowej Louise (ciocia księcia Edynburga o której więcej przeczytacie niżej) do Anglii, która miała miejsce między 28 czerwca a 1 lipca 1954 roku (galeria powyżej). Była to jedyna wizyta państwowa Gustafa Adolfa w Anglii. Wówczas strona szwedzka wystosowała oficjalne zaproszenie do młodej monarchini.

Osadzaj w Getty Images

Warto wspomnieć o niesamowitej oprawie tamtej wizyty państwowej. Królowa Elizabeth i książę Philip przypłynęli do Szwecji na pokładzie Britanni. Kiedy monarchini dopłynęła do Sztokholmu na spotkanie im wyruszył król Gustaf Adolf i królowa Louise. Czwórka opuściła już razem pokład angielskiego statku i na Zamek Królewski przybyła łodzią Wazów, która z roku na rok była wykorzystywana coraz rzadziej. W 1976 roku para królewska przepłynęła nią w dniu swojego ślubu, a ostatni raz została wykorzystana w 2010 roku kiedy na ślubnym kobiercu stanęła księżniczka Victoria. Wyraźnie możemy zobaczyć rozmach z jakim niegdyś przygotowywano takie wizyty. Przeglądu wojsk Elizabeth II dokonała nie na dziedzińcu Zamku Królewskiego (tak jak jest to w zwyczaju teraz), a na głównej ulicy przed Zamkiem. Oprócz bankietu na cześć królowej i księcia Edynburga, Szwedzka Rodzina Królewska zaprosiła parę na spektakl w Operze Królewskiej, pojawił się tam m.in. również  książę Bertil i trzy najstarsze siostry Carla Gustafa. Elizabeth i Philip pozostali w Szwecji jeszcze na kilka dni, aby z przedstawicielami innych rodzina królewskich zasiąść w pierwszym rzędzie Teatru znajdującego się w Pałacu Drottningholm i obejrzeć spektakl specjalnie przygotowany na tę okazję. 

Osadzaj w Getty Images


Zgodnie z tradycją, po wstąpieniu na tron, król Carl Gustaf rozpoczął serię wizyt państwowych i w lipcu 1975 roku przybył do Wielkiej Brytanii. Osiem lat późnej Elizabeth i Philip ponownie odwiedzili Szwecję. W maju 1983 roku odwiedzili Sztokholm i  Göteborg.

Kolejna wizyta oficjalna (jednak nie państwowa) miała miejsce dopiero w marcu 2012 roku. Złożyli ją książę Charles i księżna Camilla w związku z obchodami Diamentowego jubileuszu królowej Elizabeth II. Książęca para została powitana na lotnisku Arlanda 22 marca przez księcia Carla Philipa (księżniczka Victoria była wówczas na urlopie macierzyńskim), wraz z nim udała się na Zamek Królewski, gdzie na gości oczekiwała królowa Silvia (król Carl Gustaf odbywał wówczas spotkanie z naukowcami inie mógł powitać księcia Walii z małżonką). W związku z urlopem macierzyńskim Następczyni Tronu król Carl Gustaf i królowa Silvia uczynili niemałe odstępstwo od protokołu towarzysząc królewskim gościom w trakcie ich oficjalnych spotkań w Sztokholmie. Zgodnie z protokołem wizyt oficjalnych nie zaplanowano bankietu (odbywają się tylko przy okazji wizyt państwowych). W związku z tym 22 marca to ambasada Wielkiej Brytanii wydała przyjęcie na cześć książęcej pary, nie pojawili się na nim członkowie Szwedzkiej Rodziny Królewskiej.. 23 lutego król towarzyszył księciu Walii w wizycie w  Stockholm Resilience Centre, a królowa dołączyła do księżnej Kornwalii w  British International School w Sztokholmie. 


Osadzaj w Getty Images

Następnie Szwedzka Rodzina Królewska zebrała się na oficjalnym lunchu na Zamku. Niespodziewanie na miejscu była również księżniczka Victoria (co ciekawe tego dnia mijał miesiąc od narodzin księżniczki Estelle, było to pierwsze publiczne wystąpienie Vickan od porodu), wśród zebranych był także książę Carl Philip, księżniczka Madeleine oraz księżniczka Christina wraz z mężem Tordem Magnusonem. Wieczorem w Pałacu Drottningholm odbyła się prywatna kolacja wydana przez parę królewską. 24 marca książęca para zakończyła wizytę odwiedzając Vasa Museum i Saltå Mill.


Kolejna wizyta oficjalna z Wielkiej Brytanii będzie miała miejsce na początku przyszłego roku, kiedy książę i księżna Cambridge odwiedzą Szwecję. Możemy się spodziewać podobnego programu wizyty do tego z 2012 roku. Księżna Kate miała okazję poznać księżniczkę Victorię i księcia Daniela przy okazji swojego ślubu w kwietniu 2011 roku. Króla Carla Gustafa i królową Silvię poznała w 2012 roku przy okazji Diamentowego Jubileuszu.


Jak blisko są?


Przy okazji wizyty w 2012 roku szwedzki dwór królewski zorganizował specjalną wystawę ku pamięci księżnej Margarethy (babci króla Carla Gustafa). 

Jesteśmy bardzo blisko, ja i król bardzosię cieszymy z wizyty. (...) To bardzo miłe, ponieważ książę Charles niestety nie miał okazji odwiedzić nas wcześniej od kiedy tu jestem. Choć oczywiście był w Szwecji. Mamy bardzo bliski kontakt z angielską rodziną królewską, więc jesteśmy bardzo szczęśliwi z ich wizyty. (...) Babcia króla Margaretha była wnuczką królowej Wiktorii. Więc zrobiliśmy małą wystawę listów i książek Margarethy. Mamy wiele powiązań z angielską rodziną królewską, nawet przez matkę króla (księżną Sybillą). Wielu o tym nie wie, ale jesteśmy bardzo blisko.
Zdradziła królowa Silvia w rozmowie z mediami. W trakcie wizyty książę Walii i księżna Kornwalii zatrzymali się w Pałacu Drottningholm na zaproszenie pary królewskiej. Tam też tego samego dnia co oficjalny lunch odbyła się kolacja na którą przybyła Szwedzka Rodzina Królewska. Warto wspomnieć, że 23 marca Charles i Camilla mieli okazję poznać księżniczkę Estelle. Królowa Silvia zdradziła w wywiadzie, że planowali pokazać najmłodszego członka rodziny w trakcie prywatnej części lunchu na Zamku. Estelle smacznie przespała całe spotkanie. Książę Charles zdradził "oczywiście, że ją poznaliśmy. Jest fantastyczna". 


Okazuje się, że Szwedzka Rodzina Królewska ma okazje do prywatnych spotkań z członkami Brytyjskiej Rodziny Królewskiej. Poniżej krótka część przemówienia króla Carla Gustafa z 2012 roku:
Na przestrzeni lat mieliśmy okazję do spotkań z Waszymi królewskimi Wysokościami i Rodziną Królewską. Za każdym razem byliśmy serdecznie przyjmowani, nie muszę więc dodawać, że mamy razem wiele miłych wspomnień. Najświeższe z końca ubiegłego roku, kiedy królowa odwiedziła Was spontanicznie w Highgrove


W jednym z luksusowych hotelów w Szkocji można nawet zobaczyć zdjęcie pary królewskiej oraz księcia Charlesa sprzed około 20 lat oraz podziękowania od króla Carla Gustafa i królowej Silvii oraz księcia Walii za wspaniałą obsługę w trakcie ich wspólnych wakacji.

Z biografii matki księcia Edynburga wynika, że Alice każdego roku spędzała wakacje w jednym z londyńskich hoteli. Razem z nią byli zawsze królowa Louise i król Gustaf VI Adolf. Nawet po zniesieniu monarchii w Grecji, kiedy na stałe zamieszkała w Buckingham Palace, w sierpniu zatrzymywała się w tym samym hotelu z siostrą i szwagrem. W tym czasie reszta brytyjskiej rodziny królewskiej przebywała w Balmoral. Czasami książę Andrew i książę Edward spędzali wakacje z Alice w hotelu. Tak samo do dziadka czasami podczas tych wakacji dołączał Carl Gustaf i jego siostry. Nawet po śmierci królowej Louise, król Gustaf Adolf odwiedzał szwagierkę każdego lata w Londynie. Król Carl Gustaf najprawdopodobniej poznał dobrze księcia Charlesa za sprawa Louisa Mountbattenaz którym się przyjaźnił i często spędzał czas w Wielkiej Brytanii. W latach '60 przyszły król Szwecji kilka razy spędzał także wakacje w Balmoral.

Młodsze pokolenie Szwedzkiej Rodziny Królewskiej, a przede wszystkim księżniczka Victoria jest najbliżej z księciem Edwardem i hrabiną Sophie. To właśnie hrabia i hrabina Wessex najczęściej reprezentują Brytyjską Rodzinę Królewską podczas różnorakich uroczystości. Victoria zaprzyjaźniła się z Edwardem jeszcze jako nastolatka, kiedy zaczynała pojawiać się na oficjalnych uroczystościach i ślubach poza Szwecją. Wówczas najmłodszy syn królowej bardzo często jej towarzyszył.

zdjęcie z programu Nasza Królowa Elżbieta, na szafce w jednej z komnat Pałacu Buckingham znajdują się zdjęcia (po kolei od lewej) ze ślubu księcia Bertila i księżnej Lilian, ślubu króla Carla Gustafa i królowej Silvii oraz portret królowej Louise.

Mam nadzieję, że spodobał Wam się dzisiejszy post, w kolejnym z tej serii przyjrzymy się tym samym trzem aspektom i powiązaniom Szwedzkiej Rodziny Królewskiej z Norweską Rodziną Panującą. Wszystko wskazuje, że do listopada nie będzie jednak wielu postów tematycznych. Od kilku tygodni mam problemy techniczne i najprawdopodobniej dopiero na początku przyszłego miesiąca wróci do mnie mój laptop. Właśnie z tego powodu na blogu jest w ostatnim czasie mniej postów tematycznych. 

18 komentarzy

 1. Trochę śmiesznie to wygląda te imiona po angielsku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie śmieszniejsze jest pisanie imion w innych językach i w polskim w jednym tekście :)

   Usuń
 2. Bardzo się cieszę, że rozpoczęłaś taką serię postów, ten czytało się bardzo przyjemnie, z niecierpliwością czekam na kolejne :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. This piece of writing is genuinely a pleasant one it helps new
  internet people, who are wishing for blogging.

  http://theelderscrolls5skyrimevolution225.ru

  OdpowiedzUsuń
 4. Swietny pomysl!
  Zglaszam jednak malenka prosbe - konkretne podpisy pod zdjeciami - data i miejsce1 Moze to nie jest zbyt skomplikowane?
  Z gory, pozwalam siobie, dziekuje!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy galeriach nie jest to możliwe, ponadto zdjęcia dobrane są do poszczególnych części postów, więc wszystko jest chronologicznie. Jeśli chodzi Ci o ostatnią część postu jest to jak najbardziej możliwe :)

   Usuń
 5. Podziwiam Twoja pracę i rzetelność w pisaniu każdego postu! Jeden z moich top blog!😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Zgadzam się, że śmiesznie wyglądają angielskie imiona
  Świetny post chociaż oczywiście z błędami i literówkami.
  Czekam na kolejne.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy post nie mogę się doczekać dalszej czesci serii
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
 8. Robiąc drzewo rodzin królewskich doszłam m.in. Angielska Rodzina Królewska jest spokrewniona z Grecką
  Rodziną Królewską z dwóch stron.
  Na moim bloga już można zobaczyć fragment wielkiego drzewa rodzin królewskich: https://karola-royalty.blogspot.com/.

  OdpowiedzUsuń
 9. Baaaardzo ciekawy post i świetny pomysł :) Pozdrawiam! :)
  ~N

  OdpowiedzUsuń
 10. Wyczerpujące opisanie tematy. Naprawdę nie wiedziałam,że także prywatnie się spotykają.
  Jeszcze bardziej nastroiło mnie ta notatka na wizytę Williama i Kate,tym bardziej,że już w zaawansowanej ciąży.

  OdpowiedzUsuń
 11. Niesamowity post, jak zawsze rzetelny. Nie miałam pojęcia, że Karol i Camilla poznali Estelle. Ciekawe czy William i Kate poznają Estelle i Oscara. Mam nadzieję, że Sofia i CP też będą.

  OdpowiedzUsuń
 12. Vic wyglądała niesamowicie na spotkaniu z Karolem i Camillą, aż ciężko uwierzyć, że zaledwie miesiąc po porodzie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Fajnie ze Sofia ma już zaplanowane jakieś wyjścia jeszcze jakby Maddie pojawiła się kiedyś to by było już super

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo ciekawy post ,ale jest mały błąd w dacie wizyty Karola i Kamili wizyta miała miejsce w marcu a Estelle urodziła się 23 lutego.Napisałaś że 23 lutego mieli okazję poznać małą księżniczkę to by oznaczało że poznali ją w dniu urodzin.Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Oczywiście, że post się podobał :) Chyba mało osób wie o tych powiązaniach

  OdpowiedzUsuń
 16. Świetny post. Dowiedziałam się z niego wielu nowości i nie sądziłam, że rodziny królewskie ze Szwecji i Wielkiej Brytanii spotykają się tak często.
  Letycjanka

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.